Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oficer rowerowy w Bielsku-Białej? Jest taki pomysł

Łukasz Klimaniec
Cykliści postulują powołanie oficera rowerowego w Bielsku-Białej przy urzędzie miasta. To efekt niespójnej polityki rowerowej nad Białą. Tymczasem taka funkcja sprawdza się bardzo dobrze m.in. we Wrocławiu.

Niespójna polityka rowerowa w Bielsku-Białej, brak systemu połączonych w jednolitą całość ścieżek rowerowych (zwłaszcza w centrum miasta), budowanie przy okazji remontów dróg tylko fragmentów ścieżek rowerowych prowadzących donikąd - to największe bolączki bielskich rowerzystów.
Dlatego w środowisku Beskidzkiego Towarzystwa Cyklistów pojawił się pomysł powołania w bielskim ratuszu oficera rowerowego.

- Jako organizacja pozarządowa postulujemy utworzenie takiej funkcji. W wielu miastach jest oficer rowerowy. Często przy miejskich zarządach dróg. To osoba związana ze środowiskiem rowerowym, która reprezentuje interesy rowerzystów. W Bielsku-Białej szczególnie taka funkcja by się przydała - przyznaje Jolanta Koźmin, prezes Beskidzkiego Towarzystwa Cyklistów.

Jednym z pierwszych miast, które utworzyło stanowisko oficera rowerowego, jest Wrocław. Zajmuje je Daniel Chojnacki, który na rowerze spędza 365 dni w roku. Oficera rowerowego od niedawna ma województwo śląskie - został nim Aleksander Kopia, który będzie koordynował wojewódzkie projekty rowerowe i współpracę z samorządami w tym temacie.

- Ta funkcja sprawdza się - mówi Arkadiusz Filipowski, rzecznik Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. - Oficer rowerowy pracuje u nas w wydziale inżynierii miejskiej, w departamencie infrastruktury i gospodarki. W tym wydziale, który projektuje zmiany w organizacji ruchu na wrocławskich ulicach - dodaje.

Filipowski zaznacza, że oficer rowerowy zajmuje się tylko i wyłącznie kwestiami rowerzystów. Przy projektowaniu zwraca uwagę na rozwiązania, które mogłyby się przydać na ich trasach. W efekcie są śluzy rowerowe czy kontrapasy, po których rowerzyści mogą jeździć pod prąd na ulicy jednokierunkowej. Nade wszystko oficer rowerowy jest łącznikiem między rowerzystami a urzędem.

- Nie zawsze ktoś, kto siedzi za biurkiem, będzie w stanie w pełni odpowiedzieć na potrzeby rowerzystów. Tymczasem oficer rowerowy to osoba, która sama jeździ na rowerze i świetnie rozumie te potrzeby - podkreśla Filipowski.

Tomasz Ficoń, rzecznik bielskiego ratusza, przyznaje, że temat oficera rowerowego w Bielsku-Białej nie pojawił się wcześniej, dlatego trudno do niego się odnosić.

Tymczasem rowerowa społeczność nad Białą rośnie w siłę - w ostatnim Bielskim Rodzinnym Rajdzie Rowerowym jechało ok. 2 tys. cyklistów. Popularnością cieszy się System Bezobsługowych Wypożyczalni Rowerowych, jaki działa w Bielsku-Białej. Do pełni szczęścia brakuje kolejnych kilometrów ścieżek rowerowych połączonych ze sobą.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto