Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie dwóch wystaw w Fałatówce w Bystrej, czyli sobotnie popołudnie z akwarelami w tle

JAK
Wernisaże dwóch wystaw zostały otwarte dzisiaj 31 lipca w Fałatówce w Bystrej, będącej oddziałem Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.
Wernisaże dwóch wystaw zostały otwarte dzisiaj 31 lipca w Fałatówce w Bystrej, będącej oddziałem Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. FOT. JAK
Wernisaże dwóch wystaw odbyły się 31 lipca w Fałatówce w Bystrej, będącej oddziałem Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Pierwsza z nich jest pokłosiem trzeciego Międzynarodowego Pleneru Malarskiego im. Juliana Fałata, drugą ekspozycję „Przygarnij psa" tworzą prace stworzone przez Aleksnadrę Orubę.

- Do trzeciej edycji Międzynarodowego Pleneru Malarskiego im. Juliana Fałata zaprosiliśmy wspaniałych artystów Joannę Bożek, Floriana Kohuta, Kazimierza Kraczonia, Janusza Motylskiego, Miłosza Nosiadka, Stanisława Pokorskiego, Kazimierza Twardowskiego i Magdalenę Wysmyk. Od 24 lipca artyści rezydowali w Olszówce. Można ich było spotkać na beskidzkich szlakach, ale także w malowniczych zaułkach Bielska-Białej, Bystrej, Rudzicy i okolicznych miejscowościach - powiedziała Iwona Koźbiał-Grzegorzek, kurator obu wystaw.

Akwareliści oddają hołd akwareliście

Iwona Koźbiał-Grzegorzek dodała, że artyści uczestniczący w plenerze poprzez swoją twórczość starali się oddać hołd Julianowi Fałatowi, jednemu z najbardziej znanych akwarelistów żyjących na przełomie XIX i XX wieku, który w Bystrej miał swój dom, zwany obecnie Fałatówką, gdzie mieszkał i tworzył.

- Do udziału w plenerach staramy się zapraszać różnych artystów. Interesuje nas różnorodność w podejściu do techniki akwarelowej, podejściu do tematów. W tym zakresie współpracujemy ze Stowarzyszeniem Akwarelistów Polskich, które zrzesza bardzo dobrych akwarelistów z Polski i ze świata - dodała kurator wystawy.

O życiu i twórczości Juliana Fałata opowiadała dzisiaj Maria Aleksandrowicz, historyk, specjalistka z zakresie biografii artysty.

Prace powstałe podczas pleneru można obejrzeć w Fałatówce w Bystrej do 19 września.

Przygarnij psa Aleksandry Oruby

Dzisiaj w Fałatówce została również otwarta wystawa akwarel Aleksandry Oruby pod tytułem „Przygarnij psa".- Wystawa powstała z inicjatywy byłej dyrektor muzeum Iwony Purzyckiej, która przez przypadek odkryła te akwarele, a nowy dyrektor naszego muzeum Marek Matlak jest także miłośnikiem zwierząt - powiedziała Iwona Koźbiał-Grzegorzek.

Aleksandra Oruba jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom uzyskała w Pracowni Ilustracji i Wydawnictwa prof. Mirosława Adamczyka. Artystka specjalizuje się w ilustracji książkowej oraz malarstwie akwarelowym o tematyce animalistycznej.

- Jej psie portrety są ilustracjami do kalendarza charytatywnego, z którego dochód w całości przeznaczany jest na pomoc dla zwierząt z Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej. Kalendarz jest wydawany co roku. Ola portretuje psiaki, które zostały adoptowane, kalendarz jest opatrzony historią danego psa i rodziny, która go adoptowała. Akcja jest charytatywna, jak najbardziej potrzebna. Chcemy jako muzeum wspierać takie inicjatywy. Poprzez sztukę można pomagać, więc staramy się to robić - wyjaśniła Iwona Koźbiał-Grzegorzek.

Prace pokazane na ekspozycji „Przygarnij psa" można zobaczyć w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej do 19 września

- Z kolei 17 września zapraszamy na finisaż tej wystawy o godz. 17.00. Będzie temu finisażowi towarzyszyła specjalna akcja, ale to na razie jest niespodzianka - zapowiedziała Iwona Koźbiał-Grzegorzek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto