Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Strzygowskiego w Bielsku-Białej będzie ładniejszy. Co zmieni się w tym miejscu?

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Przebudowa Parku Strzygowskiego.
Przebudowa Parku Strzygowskiego. UMBB
Park Strzygowskiego to kolejny teren zielony w Bielsku-Białej, który ulegnie metamorfozie. Zagospodarownie tego terenu zostało powierzone wykonawcy – Zakładowi Budowlano-Montażowemu Probud Sp. z o.o. z Żywca. W mieście nad Białą trwają też rewitalizacje parków za Ratuszem i Włókniarzy.

Kolejny teren zielony w Bielsku-Białej będzie ładniejszy. Przyszedł czas na Park Strzygowskiego

Do kilku większych zmian dojdzie w Parku Strzygowskiego. Remontu doczeka się istniejąca w parku ścieżka pieszo-rowerowa, a przy tym zostanie oświetlona. Pojawi się też jedna dodatkowa ścieżka. Nowości przybędzie również pod postacią małej architektury – w parku staną nowe ławki i kosze na śmieci.

- Miejsce dla siebie, po zagospodarowaniu, w Parku Strzygowskiego znajdą najmłodsi, powstanie tam bowiem mały plac zabaw - mówią w bielskm Ratuszu.

Choć to teren dość zadrzewiony, to wykonawca ma dosadzić jeszcze dziesięć drzew – lip, dębów i buków. Inne nasadzenia to barwinek pospolity, który jest rośliną płożącą i zimozieloną. W podwójnym rzędzie na długości prawie 25 metrów zasadzone zostaną też krzewy. Będą one osłoną placu zabaw, ale też wzbogacą florę terenu.

- Gatunki do posadzenia – bez czarny, świdośliwa, leszczyna pospolita zostały dobrane tak, aby były pożyteczne dla zwierząt - ptaków, ssaków i owadów w okresie kwitnienia i owocowania. Krzewy będą stanowiły źródło pyłku, nektaru, owoców i orzechów dla zwierząt zamieszkujących i odwiedzających park - dodają w Ratuszu.

Cała inwestycja zostanie przeprowadzona w oparciu o karty ochrony drzew - strefy ochronne drzew wynoszą minimum promień rzutu korony drzewa plus metr. Oznacza to, że w ich sąsiedztwie nie może pracować żaden ciężki sprzęt, który mógłby uszkodzić korzenie.

Jak zapewniają urzędnicy, zagospodarowanie Parku Strzygowskiego sprawi, że nad rzeką Białą w tym miejscu powstanie już w całości zrewitalizowany, duży teren rekreacyjny – od parku właśnie, po Zieloną Plażę Miejską i zagospodarowany wcześniej teren ujścia potoku Straconka do rzeki Białej.

Zakończenie prac jest planowane w ciągu pięciu miesięcy. 7 lipca odbyło się przekazanie placu budowy wykonawcy – Zakładowi Budowlano-Montażowemu Probud Sp. z o.o. z Żywca. Całość będzie kosztowała blisko 800 tys. złotych. Prace podzielone są na etapy, a park cały czas będzie dostępny dla spacerujących.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto