MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pat wodny

WANDA THEN
- Woda i ścieki nie są przez gminę odpowiednio kontrolowane - twierdzą członkowie Komisji Doraźnej Rady Miejskiej.
- Woda i ścieki nie są przez gminę odpowiednio kontrolowane - twierdzą członkowie Komisji Doraźnej Rady Miejskiej.
Remisowym wynikiem 22 do 22 zakończyło się głosowanie nad przyjęciem sprawozdania Komisji Doraźnej Rady Miejskiej, powołanej w celu skontrolowania, jak Zarząd Miasta realizuje jedno z zadań własnych, czyli gospodarkę ...

Remisowym wynikiem 22 do 22 zakończyło się głosowanie nad przyjęciem sprawozdania Komisji Doraźnej Rady Miejskiej, powołanej w celu skontrolowania, jak Zarząd Miasta realizuje jedno z zadań własnych, czyli gospodarkę wodną i ściekową. Tym samym sprawozdanie nie zostało przyjęte, a komisja nie może zakończyć pracy do czasu kolejnego głosowania, które ma nastąpić podczas sesji za miesiąc. Poprzedzająca głosowanie dyskusja była tyleż burzliwa, co niesmaczna. Zapewne dlatego, że zarzuty postawione przez komisję były ostre, a wnioski daleko idące, łącznie z odwołaniem prezydenta miasta Bogdana Traczyka z funkcji przewodniczącego Rady Nadzorczej spółki akcyjnej Aqua.

Radni pracujący w komisji doraźnej pod przewodnictwem Krzysztofa Jonkisza uznali, że na skutek przekazania całości zadań wodno-ściekowych spółce Aqua bardzo ważna dziedzina znalazła się praktycznie poza sferą wpływów samorządu. Przypomnijmy, że znaczne udziały w spółce mają od kilku lat Anglicy, na co zgodę wyraziła rada. Teraz jej przedstawiciele twierdzą w sprawozdaniu, że ,jest przedsiębiorstwem komercyjnym i rynkowym, a w obecnej sytuacji Zarząd Miasta w stopniu niewystarczającym realizuje zadania określone w ustawie". Autorzy sprawozdania stwierdzają również brak współpracy przy przekazywaniu sieci wykonywanych przez miasto na własność spółki. W ten sposób w kilkunastu przypadkach przez parę lat korzystała ona z tej sieci nieodpłatnie, narażając gminę na straty. Fakt, że prezydent miasta, wcześniej wieloletni prezes Aquy, jest obecnie przewodniczącym Rady Nadzorczej, powoduje, ich zdaniem, ograniczenie kontroli i nadzoru nad spółką.

Członkowie komisji proponują przywrócenie gminie roli współtwórcy planów rozwoju wodociągów i kanalizacji, przedstawienie mieszkańcom propozycji cen za wodę i ścieki na najbliższe 3-4 lata, dokonanie formalnego przekazania zakończonych inwestycji Aquie, rozdzielenie stanowiska przewodniczącego Zarządu Miasta i Rady Nadzorczej Aquy oraz zrezygnowanie z priorytetu, jakim jest obecnie w spółce maksymalizacja zysku.

Jakie będą losy tych ustaleń i wniosków, okazać powinno się za miesiąc. Trudno się jednak spodziewać, by udało się cofnąć jakiekolwiek przywileje, których pozbyła się gmina wraz z oddaniem de facto spółki Anglikom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto