Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Perły w Koronie 2011: Oto Zabrze i Tarnowskie Góry

Maria Olecha
Tarnogórski rynek
Tarnogórski rynek
Wciąż trwa plebiscyt na największą śląską atrakcję. Dziś przedstawiamy kolejne kandydatury konkursowe w kategorii miasta.

Zabrze.

Wydaje Wam się, że to miasto węgla, tymczasem aż 62 proc. powierzchni Zabrza zajmuje zieleń, czyli parki, lasy i pola. To też miasto, gdzie znajduje się jedna z najdłuższych ulic w Polsce - ulica Wolności ma 9,5 km. Jednak turyści najczęściej trafiają do Zabrza podziemnego, bo kopalnia Guido jest jednym z najpopularniejszych zabytków turystyki poprzemysłowej w regionie. To takie miejsce w województwie śląskim, gdzie atrakcje są ukryte na głębokości 170 i 320 metrów pod ziemią. Już sam zjazd klatką górniczą, w hełmie górniczym na głowie, jest nie lada przeżyciem. W Guido odbywają się też spektakle i koncerty. Warto też zwiedzić Skansen Górniczy Królowa Luiza. To jedna z najstarszych i niegdyś największych w Europie kopalń węgla kamiennnego, z zabytkową maszyną parową z 1915 r.

Tarnowskie Góry.

Niewiele śląskich miast może poszczycić się taką historią. Tymczasem na tarnogórskim rynku możemy oglądać chociażby XVI-wieczne Dom Sedlaczka albo Dom Petrascha. Ale i tutaj turyści bardzo często zjeżdżają pod ziemię. powody są dwa: Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga. Obie zostały już wpisane na ogólnopolską Listę Pomników Historii. Tym, którzy wolą aktywnie spędzać czas, spodoba się na pewno Park Wodny, jeden z dwóch w naszym regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto