Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Perły województwa śląskiego: Połączenie dobrej zabawy z edukacją

Krzysztof Szendzielorz
Gwarki Tarnogórskie to impreza popularyzująca historię miasta
Gwarki Tarnogórskie to impreza popularyzująca historię miasta Mikołaj Suchan
Trwa plebiscyt "Dziennika Zachodniego" na największą śląską atrakcję. Dziś przedstawiamy kolejne dwie kandydatury konkursowe.

Gwarki Tarnogórskie - to święto Tarnowskich Gór zaczęło organizować Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w 1957 roku. Od tego czasu Gwarki nie odbyły się tylko raz, w czasie stanu wojennego. Formułę imprezy wymyślił Antoni Gładysz, późniejszy profesor Uniwersytetu Śląskiego. Gwarki miały być okazją do dobrej zabawy i popularyzacji historii miasta.

Dlatego we wrześniu, oprócz i występów znanych zespołów, organizowano też pochód historyczny. Nie mogło zabraknąć w nim Jana III Sobieskiego, jadącego z husarią pod Wiedeń, królowej Marysieńki, legendarnego chłopa Rybki, który wykopał na tarnogórskim polu pierwszą rudę srebra, Skarbnika i gwarków z kopalni oraz Sedlaczka, właściciela lokalnej winiarni.

Tarnogórzanie tłumnie zjeżdżają na Gwarki, ale też potrafią surowo oceniać wszelkie zmiany w imprezie. Kilka lat temu skrytykowali, że Jan III Sobieski jechał na Wiedeń karocą, a nie na koniu! Od 1989 roku Gwarków nie organizuje stowarzyszenie. Miasto zaczęło ogłaszać przetargi dla agencji artystycznych, które organizowały święto miasta. Ten pomysł spowodował, że Gwarki stawały się imprezą komercyjną. Lokalni animatorzy kultury krytykowali taką formułę. Dlatego pięć lat temu organizowaniem Gwarków zajęło się Tarnogórskie Centrum Kultury. Kolejne święto miasta już w drugi weekend września. Wystąpią m.in. Budla Suflera, Rudi Szubert i Wały Jagielońskie, oraz zespół Raz, Dwa, Trzy.

Festiwal im. Ryśka Riedla - za trzy dni w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie rozpocznie się już trzynasta edycja festiwalu muzycznego poświęconego pamięci Ryśka Riedla, legendarnego lidera zespołu Dżem. Impreza, przyciągająca fanów rocka, odbywa się pod hasłem "Ku przestrodze". Choć wszyscy doceniali niezwykłą charyzmę i talent Ryśka Riedla, to także pamiętamy, że zostały one ostatecznie zmarnowane przez narkotyki.

Dlatego organizatorzy Festiwalu im. Ryśka Riedla stawiają sobie za cel przekazanie młodzieży ostrzeżenia o zgubnym wpływie narkotyków na zdrowie i życie. - Rysiek mógłby dalej tworzyć i śpiewać, gdyby nie poszedł drogą, którą wybrał - brzmi przekaz imprezy. W tym roku pierwszy raz w ramach festiwalu odbędzie się Przegląd Muzyków Ulicznych. Oprócz tego zagrają m.in. Sztywny Pal Azji, TSA i oczywiście Dżem.

Plebiscyt Wielkie Odkrywanie Śląskiego Perły w Koronie 2011 odbywa się pod patronatem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, natomiast partnerami są: Vattenfall, Samorząd Województwa Śląskiego, Śląska Organizacja Turystyczna, Polska Organizacja Turystyczna oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.

Perły w Koronie Województwa Śląskiego 2011 (głosowanie)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto