Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pieniądze dla rolników

[email protected]
W Polsce będzie obowiązywał uproszczony system dopłat bezpośrednich. Oznacza to, że rolnicy otrzymają dopłaty, których wysokość będzie zależeć od powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie i powierzchni niektórych ...

W Polsce będzie obowiązywał uproszczony system dopłat bezpośrednich. Oznacza to, że rolnicy otrzymają dopłaty, których wysokość będzie zależeć od powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie i powierzchni niektórych upraw.
System dopłat ma funkcjonować przez 3 lata (do 2006 roku), ale jest możliwość wydłużenia tego okresu do 2008 roku włącznie. Wiadomo już, że rolnicy otrzymają około 500 zł dopłat unijnych do hektara. Dodatkowo mogą dostać od 38 do 68 euro do hektara w ramach programu wsparcia gospodarstw o gruntach gorszej klasy.

Minister rolnictwa Wojciech Olejniczak stwierdził, że ponad połowa terenów Polski zostanie objętych dopłatami z tytułu unijnego programu przeznaczonego dla trudnych obszarów - gruntów gorszej klasy oraz terenów słabo zaludnionych.
Zanim jednak rolnik otrzyma dopłatę, musi złożyć w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wnioski o wpis do ewidencji producentów. Z danych ministerstwa rolnictwa wynika, że od 9 lutego, kiedy akcja ruszyła, rolnicy złożyli 230 tysięcy wniosków o nadanie numeru ewidencyjnego, koniecznego do otrzymania dopłat z UE. 900 tys. osób otrzymało już wcześniej numery ewidencyjne przy rejestracji zwierząt, muszą jednak ponownie złożyć wnioski uzupełnione o numery kont bankowych.


2,9 mld euro w latach 2004 - 2006 z unijnego programu rozwoju obszarów wiejskich to pieniądze, które wpłyną niezależnie od sum na dopłaty do produkcji. Program ten zakłada wsparcie gospodarstw znajdujących się w trudnych warunkach, gospodarstw ekologicznych, wypłaty rent strukturalnych, dopłaty do zalesiania, wspieranie grup producentów oraz dopłaty do dostosowania gospodarstw do wymogów UE.

Rolnik chcąc otrzymać dopłaty bezpośrednie musi złożyć wniosek w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub wysłać go pocztą.

Wnioski będą składane do 15 czerwca każdego roku (termin rozpoczęcia i zakończenia składania wniosków może ulec zmianie).

We wniosku rolnicy będą wpisywać m.in. powierzchnię i numery działek, powierzchnię łąk i pastwisk oraz powierzchnię roślin uprawnionych do dopłat dodatkowych (np. zbóż, oleistych, wysokobiałkowych, strączkowych, lnu i konopi).

Wypłaty będą realizowane od 15 listopada każdego roku.

Druki będą wydawane w biurach powiatowych Agencji lub na stronie internetowej ARiMR: http://www.arimr.gov.pl.
Będzie je można otrzymać też w trakcie szkoleń w Ośrodkach Doradztwa Rolniczego i ich oddziałach, w zespołach doradztwa w powiatach, w Regionalnych Centrach Doradztwa, Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich i ich zespołach doradztwa w powiatach, Starostwach Powiatowych i urzędach administracji samorządowej, a także w Bankach Spółdzielczych.

Sejm uchwalił ustawę o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych 27 listopada ub.r. Producent rolny będzie otrzymywał dopłaty bezpośrednie w formie jednolitej płatności obszarowej oraz w postaci dopłat uzupełniających. Rząd będzie określał stawkę płatności uzupełniających w corocznych rozporządzeniach. W latach 2004, 2005, 2006 rolnicy otrzymają dopłaty odpowiednio w wysokości 25 proc., 30 proc., 35 proc. płatności obowiązujących w UE.

Według ministerstwa rolnictwa, rolnicy powinni otrzymać pierwsze dopłaty z UE na początku grudnia 2004 r. Wnioski mogą składać do 15 czerwca 2004 r. Potem przeszkoleni pracownicy będą kontrolować wnioski i porównywać ze stanem faktycznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto