Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza samodzielna

WANDA THEN
Podczas inauguracji głos zabrał rektor prof. Marek Trombski.	ZDJĘCIE: JACEK ROJKOWSKI
Podczas inauguracji głos zabrał rektor prof. Marek Trombski. ZDJĘCIE: JACEK ROJKOWSKI
Odczytaniem listu gratulacyjnego Jana Pawła II rozpoczęła się wczoraj w Bielskim Centrum Kultury inauguracja pierwszego roku działalności Akademii Techniczno-Humanistycznej, pierwszej w mieście samodzielnej państwowej ...

Odczytaniem listu gratulacyjnego Jana Pawła II rozpoczęła się wczoraj w Bielskim Centrum Kultury inauguracja pierwszego roku działalności Akademii Techniczno-Humanistycznej, pierwszej w mieście samodzielnej państwowej uczelni.

Po raz pierwszy też jako gość witany był rektor Politechniki Łódzkiej. Przez 32 lata bielska uczelnia była bowiem filią tej politechniki, a przybywający z Łodzi rektor jej gospodarzem. Obecnie za zgodą obu stron, specjalną ustawą sejmową, powołano w Bielsku pierwszą samodzielną państwową uczelnię, Akademię Techniczno-Humanistyczną. Jej rektorem został dotychczasowy prorektor do spraw filii, prof. Marek Trombski.

Na razie nauka odbywać się będzie na trzech wydziałach: budowy maszyn i informatyki, inżynierii włókienniczej i ochrony środowiska oraz zarządzania i informatyki. Powołany został również wydział humanistyczno-społeczny, który jest w trakcie organizacji. W rozpoczętym właśnie roku akademickim na wszystkich kierunkach studia podjęło 5627 studentów. Kadrę tworzy 12 profesorów zwyczajnych, 40 profesorów nadzwyczajnych, 20 doktorów habilitowanych, 90 pracowników z tytułem doktora. Łącznie w uczelni pracuje 303 nauczycieli akademickich.

- Dzięki powołaniu bielskiej uczelni możemy studiować europeistykę, która interesowała nas od pewnego czasu - mówiły wczoraj tuż przed inauguracją Jolanta Kocierz, Agnieszka Paszyna, Dorota Krzempek i Monika Sobecka ze Skoczowa. - Gdyby nie nowy ośrodek akademicki miałybyśmy do wyboru albo Kraków, albo jeszcze odleglejsze miasta, a na to nie stać naszych rodziców. Europeistyka to kierunek inny niż wszystkie, przydatny w szukaniu pracy w instytucjach Unii Europejskiej, który kładzie nacisk na naukę języków obcych.

Z powstania państwowej uczelni w Bielsku cieszyli się wczoraj również Sławomir Gąsior i Radosław Sowa. Rozpoczęli studia na socjologii, bo ten kierunek jest tu obecnie najbliższy naukom humanistycznym. Radek zdecydował się nawet zrezygnować z zaliczonego już roku studiów na wydziale budowy maszyn i rozpoczął naukę od nowa, właśnie na socjologii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto