Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze na TKB przyjechały...skrzynie

JAK
Jako pierwsze na 49. Tygodniu Kultury Beskidzkiej, który w sobotę rozpocznie się w Beskidach, zameldowały się... cztery duże, ciężkie skrzynie ze strojami hiszpańskiego zespołu La Esteva z Segowii. Jutro i pojutrze powinny pojawić się pierwsze zespoły uczestniczące w tej jednej z najstarszych i największych imprez folklorystycznych w Europie. A później czekają nas barwny korowód, dźwięki trombity i dziewięć dni zabawy pod znakiem folkloru z całego świata.

- Największa różnica w stosunku do poprzednich edycji TKB będzie w Szczyrku, bowiem tam estrada zostanie ustawiona tuż przy skoczni, bo amfiteatr Skalite i jego otoczenie są gruntownie przebudowywane - mówi Leszek Miłoszewski, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, który jest głównym organizatorem TKB. - Z powodu remontu pod uwagę brane były różne estrady, ale w końcu stanęło na tym, że będzie u podnóża skoczni.

TKB odbywa się co roku w czasie wakacji od 48 lat. Trwa dziewięć dni wypełnionych koncertami, wystawami, kiermaszami. Jak podają organizatorzy, uczestniczy w nim około czterech tysięcy wykonawców skupionych w stu zespołach pieśni i tańca nie tylko z Polski, ale i najodleglejszych zakątków świata. Najważniejszą częścią TKB są odbywające się równocześnie na pięciu estradach głównych (w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu) wieczorne, kilkugodzinne koncerty plenerowe. W sumie to 70 koncertów, których łączny czas trwania przekracza 200 godzin. Dla miłośników folkloru, ale także luźnej wakacyjnej atmosfery, to nie lada gratka.

- W tym roku przyjedzie do nas więcej niż zazwyczaj zespołów z krajów Europy Wschodniej i Południowej. Jednym z ciekawszych będzie grupa Artisti z Tirany w Albanii. Nie przypominam sobie, żebyśmy w poprzednich edycjach TKB gościli jakiś zespół właśnie z tego kraju. Przyjadą także m.in. Kurdowie z Iranu. Też nie mieliśmy do tej pory zespołu z tego kraju. Egzotyczna dla nas będzie grupa Antauco z Chile - dodaje dyrektor Miłoszewski.
Poza tym pojawią się również zespoły z Turcji, Gruzji, Białorusi, Węgier czy Chorwacji.

Miłośnicy rodzimego folkloru powinni wybrać się do amfiteatru pod Grojcem w Żywcu, gdzie w ramach TKB od 28 lipca do 1 sierpnia będzie się odbywał Festiwal Folkloru Górali Polskich. To najpełniejszy przegląd kulturalnego dorobku polskiej góralszczyzny, podczas którego można zobaczyć reprezentantów Nowosądecczyzny, Podhala, Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego oraz górali czadeckich.

TKB to także ciekawe imprezy towarzyszące, jak na przykład Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach czy Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu.
Warto też wiedzieć, że przy każdej estradzie rozstawione zostaną punkty gastronomiczne, w których będzie okazja do spróbowania góralskiej kwaśnicy, oscypków czy jedynej w swoim rodzaju mioduńki.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwsze na TKB przyjechały...skrzynie - Bielsko-Biała Nasze Miasto

Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto