Pierwszy taki zabieg w Bielsku-Białej! Arytmię można leczyć w Szpitalu Wojewódzkim

OPRAC.: KLM
Pierwszy zabieg ablacji, czyli leczenia arytmii serca, w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej. Przesuwaj gestem lub za pomocą strzałki, by zobaczyć kolejne zdjęcie
Pierwszy zabieg ablacji, czyli leczenia arytmii serca, w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej. Przesuwaj gestem lub za pomocą strzałki, by zobaczyć kolejne zdjęcie materiały prasowe szpitala
W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej został przeprowadzony pierwszy w mieście zabieg ablacji, czyli leczenia arytmii serca. Do tej pory pacjenci z Beskidów na takie zabiegi byli kierowani do klinik na Górnym Śląsku.

Ablacja to metoda leczenia arytmii serca. Należy do jednych z najskuteczniejszych, małoinwazyjnych metod leczenia różnego rodzaju arytmii, w której wykorzystuje się prąd o częstotliwości radiowej. Zabieg wykonuje się w pracowni elektrofizjologicznej, a czas zabiegu wynosi od dwóch do czterech godzin. Metoda zapewnia nawet 80 procentową skuteczność leczenia.

Jak poinformowała Anna Szafrańska, rzeczniczka Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, zespół specjalistów Oddziału Kardiologicznego bielskiego szpitala wykonał po raz pierwszy taki zabieg ablacji w tej placówce.

Dr n. med. Wojciech Jaszczurowski, ordynator Oddziału Kardiologicznego Szpitala Wojewódzkiego przyznał, że za zgodą obecnej dyrekcji Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej mógł pozyskać doświadczonych operatorów, którzy specjalizują w tej metodzie leczenia chorób serca oraz skompletować specjalistyczny sprzęt, niezbędny do przeprowadzania takich zabiegów.

Ordynator Oddziału Kardiologii Szpitala Wojewódzkiego podkreślił, że rozpoczęcie leczenia metodą ablacji w bielskim szpitalu to odpowiedź na potrzeby pacjentów. Arytmia to dość częsta dolegliwość mieszkańców Bielska-Białej i regionu Beskidów.

- Zaburzenia rytmu serca o charakterze napadowym bywają bardzo oporne na leczenie farmakologiczne. Pozostaje leczenie metodą ablacji. Do tej pory było ono właściwie ograniczone do ośrodków klinicznych na Śląsku. Teraz w końcu możemy zaproponować je pacjentom w naszej placówce – przyznał Wojciech Jaszczurowski.

Wyjaśnia, że zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Do żył pacjenta wprowadza się specjalne cewniki z elektrodami, które umieszczane są w obrębie serca. Elektroda połączona jest z komputerami, które rejestrują i pokazują czynność elektryczną serca. Kardiolog- elektrofizjolog widzi miejsca, które wywołują arytmię.

Po ich zlokalizowani końcówką elektrody, która osiąga wysoką temperaturę, „przysmaża” się tę część serca, w której zlokalizowano arytmię. Powstaje niewielka blizna, która skutecznie hamuje tę dolegliwość. - W ten sposób niszczone są obszary tkanki serca, które odpowiadają za zaburzenia jego rytmu – tłumaczy dr Jaszczurowski.

Warto wiedzieć, że ablacja jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na razie jednak nie wiadomo, ile takich zabiegów będzie miesięcznie wykonywanych w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej. To zależy m. in. od wysokości kontraktu z NFZ. Każdorazowo o jej przeprowadzeniu decyduje specjalista kardiolog.

– Pod uwagę brane są m.in. brak skuteczności leczenia farmakologicznego, uporczywość nawrotów arytmii, ciężkość objawów – dodał dr n med. Wojciech Jaszczurowski. W Polsce wykonuje się kilkanaście tysięcy zabiegów ablacji rocznie.

Nowy mammograf w gnieźnieńskim szpitalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie