„Pięści anioła. Walka o złoto Zbigniewa Pietrzykowskiego" to pozycja, po którą powinien sięgnąć każdy mieszkaniec regionu, niezależnie od tego, czy kiedykolwiek interesował się boksem. To książka o historii sportu, ale nie tylko - to przede wszystkim znakomicie podana opowieść o legendzie polskiego bosku i dobrym człowieku, jakim był bielszczanin Zbigniew Pietrzykowski.
Niepodważalny autorytet
Zwróciło moją uwagę w czasie bokserskich wakacji przez wiele lat spędzanych w Cetniewie , kolebce polskiego bosku, z jakim szacunkiem, a wręcz powagą wielcy bokserzy, których tam spotykałem, traktują czterokrotnego mistrza Europy. Nie tylko Drogosz, ale także Walasek, Kulej, Szczepański, Kasprzyk czy Grudzień nie musieli mieć kompleksów własnych osiągnięć. W wymiarach medalowych osiągnęli poczucie spełnienia, o jakim mogą marzyć przedstawiciele wszystkich dyscyplin do dzisiaj. A jednak dla tych zadziornych, niepokornych indywidualistów, Pietrzykowski był nie tylko wybitnym kumplem, lecz również niepodważalnym autorytetem - pisze w przedmowie aktor Daniel Olbrychski.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z POGRZEBU ZBIGNIEWA PIETRZYKOWSKIEGO
O książce pochlebnie wypowiedzieli się m.in. Janusz Pindera, komentator i publicysta, Andrzej Kostyra, komentator bokserski, Dariusz Michalczewski, był zawodowy mistrz świata, a także Mateusz Borek, znany komentator sportowy i moderator.
Ujmująca autentyczność
Autorem książki poświęconej Pietrzykowskiemu jest Leszek Błażyński, świetny dziennikarz sportowy, znany także kibicom z naszego regionu, syn Leszka Błażyńskiego seniora, medalisty olimpijskiego i mistrza Europy w boksie.
Pisząc książkę o Zbigniewie Pietrykowskim, Leszek Błażyński sięgnął do swoich spisanych rozmów ze Zbigniewem Pietrzykowskim, jego żoną Haliną, córkami Dorota Pietrzykowską- Nawrot i Jolantą Lechthaler oraz wnukiem Piotrem Zbigniewem Nawrotem.
W książce pojawiają się też wspomnienia i opinie o Pietrzykowskim - nie tylko znanych postaci ze świata wielkiego sportu, jak bielszczanin Marian Kasprzyk, Dariusz Michalczewski czy Laszlo Papp junior, ale także osób doskonale znanych w beskidzkim środowisku sportowym. O Dżentelmenie ringu, jak nazywany był Pietrzykowski (nigdy nie wykorzystywał swojej przewagi, by znokautować przeciwnika) mówią m.in. Bogdan Dubiel, Zbigniew Banet, Tadeusz Paluch, Tomasz Giżyński, Krzysztof Klepczyński czy Sławomir Wojtulewski.
Podróż w czasie i dobra lekcja
Biografia Zbigniewa Pietrzykowskiego autorstwa Leszka Błażyńskiego ujmuje szczerością i autentycznością. Dodatkowo okraszona sporą ilością unikatowych zdjęć stanowi niezwykłe świadectwo czasów, w jakich Zbigniew Pietrzykowski rozpoczynał karierę, a potem świętował triumfy na ringu. Jest też znakomitym dowodem na to, jak silnym ośrodkiem na sportowej mapie Polski było Bielsko-Biała i jak ważny dla bielszczan był boks. Bez wątpienia to pozycja, po którą powinien sięgnąć każdy bielszczanin i mieszkaniec regionu. Dla starszych ta książka będzie znakomitą podróżą w czasie, dla młodszych świetną lekcją historii.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polecane oferty

Lassig
Lassig Plecak Walizka Na Kółkach 2W1 About Friends Szynszyla
Paweł Fajdek odpowiada na pytania fanów. Zobacz wyjątkowe Q&A