Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Piesze patrole

ANNA CHAŁUPSKA
Policjanci mają nadzieję, że samorządy dofinansują ich budżet.	ZDJĘCIE: JACEK DROST
Policjanci mają nadzieję, że samorządy dofinansują ich budżet. ZDJĘCIE: JACEK DROST
Bielska policja otrzymała na ten rok o jedną trzecią mniej pieniędzy na wydatki rzeczowe, niż w ubiegłym roku. - Gdy podzieliliśmy pieniądze, okazało się, że dziennie jeden radiowóz może przejechać tylko 15 kilometrów - ...

Bielska policja otrzymała na ten rok o jedną trzecią mniej pieniędzy na wydatki rzeczowe, niż w ubiegłym roku. - Gdy podzieliliśmy pieniądze, okazało się, że dziennie jeden radiowóz może przejechać tylko 15 kilometrów - powiedział Jan Lewandowski, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Bielsku.

Z 16 policyjnych radiowozów, które zapewniają bezpieczeństwo na drogach w powiecie bielskim, codziennie wyjeżdżają w teren tylko cztery. Większość samochodów stoi w garażach. - W każdym komisariacie interwencje obsługuje tylko jeden radiowóz - wyjaśnił Lewandowski. Dodał, że policjanci liczą na to, iż samorządy dofinansują ich skromne budżety. - Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Bielsku komendant przedstawi naszą kiepską sytuację - powiedział Lewandowski. Przyznał, że na każdy miesiąc oszacowana została odpowiednia pula pieniędzy, które wydawane będą na kupno benzyny. - Nie wiadomo jednak, czy radiowozy będą jeździły przez cały miesiąc. Może się okazać, że limit został wyczerpany już po trzech tygodniach - stwierdził policjant.

Alicja Hytrek, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach przyznała, że komendanci miejscy oraz powiatowi muszą gospodarować coraz mniejszymi finansami. - Nie łudźmy się, że policja będzie otrzymywała z budżetu coraz więcej pieniędzy. Będzie wręcz odwrotnie - stwierdziła. - Zgodnie z reformą służb mundurowych każdy komendant musi być jednocześnie menadżerem i z tych finansów, które zostały mu przyznane, wygospodarować środki na zakup radiowozów, opon oraz benzyny. To podobna sytuacja, jak z domowym budżetem. Jeżeli za dużo wydamy na drogie kosmetyki, wówczas nie starczy nam pieniędzy na chleb - powiedziała.

Hytrek podkreśliła, że w wielu komendach policji w województwie przeprowadzono badania, na podstawie których oceniono, czy do części zdarzeń konieczne są wyjazdy radiowozów. - Okazało się, że wystarczą piesze patrole - przyznała. Dodała jednak natychmiast, że nie można takich wysyłać do interwencji zgłaszanych na alarmowy numer 997. - Na wyjazdy do takich zdarzeń zawsze muszą być pieniądze - powiedziała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto