Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plany Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej na najbliższe miesiące. Jakie wydarzenia na nas czekają?

Jacek Drost
Jacek Drost
BIELSKO-BIAŁA. Kontynuacja znanych, sprawdzonych i lubianych wydarzeń oraz kilka nowości - tak w telegraficznym skrócie można określić to, co w najbliższych miesiącach będzie się działo w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. O przygotowywanych imprezach szefostwo bielskiej placówki poinformowało na dzisiejszej konferencji prasowej.

Najbliższym wydarzeniem, na jakie zaprasza BCK, jest 26. Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego. Sztandarowa impreza bielskiej placówki rozpoczyna się już w czwartek, 5 października. Tegoroczny festiwal wypełni muzyka Wojciecha Kilara.

Wśród wykonawców znajdują się AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia z udziałem Piotra Sałajczyka w roli pianisty, Motion Trio, Leszek Możdżer oraz Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Adama Sztaby. Podczas koncertów zaprezentowane zostaną zarówno klasyczne utwory Kilara, takie jak „Orawa", „Preludium chorałowe", „Ricordanza" i „II Koncert fortepianowy", twórcze reinterpretacje jego dzieł, jak i muzyka filmowa z „Draculi" i „Ziemi obiecanej". Koncerty odbywać się będą w Bielskim Centrum Kultury. Festiwal potrwa do 7 października. Niestety, praktycznie wszystkie bilety na wydarzenia zostały wyprzedane.

- W tym sezonie przygotowujemy sporo nowości - stwierdziła podczas konferencji prasowej Małgorzata Chełchowska-Rak, dyrektor BCK im. Marii Koterbskiej. Dodała, że placówka podpisała umowę z Fundacją Fiducia o współrealizowaniu projektu pod nazwą Bielska Orkiestra Cavatina, która swój pierwszy koncert będzie miała 26 października w sali koncertowej Cavatina Hall. - To projekt nowy, świeży, z udziałem miasta i podmiotem prywatnym działającym w sferze kultury wyższej - powiedziała dyrektor Chełchowska-Rak.

Konferencja Base To Do

Kolejną nowością przygotowywaną przez BCK jest konferencja Base To Do skierowana do bielskiego szeroko rozumianego środowiska muzycznego - począwszy od reprezentantów muzyki klasycznej, poprzez rock, a na rapie skończywszy.

- Chcemy umożliwić im realizację swoich marzeń i planów, wspomóc wiedzą - powiedziała szefowa BCK.

Rafał Sakowski, zastępca dyrektora BCK, poinformował, że konferencja odbędzie się 31 października. - Zamierzamy skupić się na przyszłości muzyki, przyszłości branży muzycznej, uczynić te spotkania maksymalnie praktycznymi, w tym sensie, że nie będziemy mieć teoretyków, ale ludzi, którzy pracują w branży - powiedział Rafał Sakowski.

Zaproszeni prelegenci to prawdziwi mistrzowie w swoich dziedzinach. Są wśród nich: Atau Tanaka, absolwent Harwardu i Uniwersytetu Stanforda, który będzie mówił o interakcji człowieka w procesie twórczym ze sztuczną inteligencją i możliwościach jej wykorzystania, Robert Gajewski (Kayax), który opowie o współpracy między managerem i artystami, Kasia Stokłosa (Kayax) zajmująca się marketingiem, Daniel Kuśnierzak (Kayax) zajmujący się wyszukiwaniem talentów na rynku i ich promocją oraz przedstawiciele Good Taste Production, którzy opowiedzą o konstruowaniu tras koncertowych oraz organizowaniu pojedynczych wydarzeń.

Konferencja będzie okazją poznania się nawzajem oraz zintegrowania środowiska muzycznego w regionie.

Bielska Jesień Jazzowa i nie tylko

Listopad będzie stał pod znakiem Bielskiej Jesieni Jazzowej im. Tomasza Stańko. W tym roku odbędzie się już 21. edycja tej imprezy. Anna Stańko, dyrektor artystyczny festiwalu i córka wybitnego muzyka jazzowego zdradziła, że pojawił się pomysł, żeby tegoroczny festiwal skupił się na kobietach, które mają swój własny, oryginalny język artystyczny.

- Jak zwykle Jazzowa Jesień nie idzie na kompromisy, dlatego tegoroczny festiwal będzie miał bardzo mocne i ambitne projekty - powiedziała Anna Stańko. Dodała, że zainauguruje go koncert Marity Albán Juárez, wśród gwiazd pojawią się także m.in. Aleksandra Tomaszewska Jazz Orchestra, Susana Santos Silva czy Monika Brodka.

Nowością przygotowywaną przez BCK będzie skierowany do młodych twórców Young Power Festiwal planowany na początek grudnia. Kierownik projektu Marek Kamiński zdradził, że 1 grudnia wystąpi Daniel Spaleniak. To 30-letni muzyk, producent, kompozytor i autor tekstów. Jego eteryczne, bluesowo-folkowe utwory, wzbudziły bardzo duże zainteresowanie na amerykańskim rynku w związku z czym jego kompozycje można usłyszeć dziś w tak popularnych produkcjach jak: „Ozark” (Netflix), „Elementary (CBS), „Six” (History Chanel).

Kolejnymi gość festiwalu będą Jakub Skorupa - pochodzący ze Śląska wokalista, gitarzysta i autor tekstów oraz idol nastolatek Tynsky - młody, śpiewający po angielsku wokalista.

To tylko kilka z największych wydarzeń planowanych przez BCK na najbliższe miesiące, bo koncerty z udziałem różnych artystów odbywają się przy ul. Słowackiego praktycznie co kilka dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto