MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Po Ikarze

WANDA THEN
W tym roku Ikary odebrali prof. Michał Kliś (z lewej) i poeta Juliusz Wątroba.  // WANDA THEN
W tym roku Ikary odebrali prof. Michał Kliś (z lewej) i poeta Juliusz Wątroba. // WANDA THEN
W piątkowy wieczór w Bielskim Centrum Kultury wręczano tegoroczne nagrody prezydenta miasta w dziedzinie kultury i sztuki. Dla nikogo nie było zaskoczeniem, że Ikara 2001 za szczególne osiągnięcia w roku kalendarzowym ...

W piątkowy wieczór w Bielskim Centrum Kultury wręczano tegoroczne nagrody prezydenta miasta w dziedzinie kultury i sztuki. Dla nikogo nie było zaskoczeniem, że Ikara 2001 za szczególne osiągnięcia w roku kalendarzowym otrzymał prof. Michał Kliś, a za wybitną dotychczasową działalność statuetkę odbierał znany bielski poeta i satyryk Juliusz Wątroba.

Michał Kliś to artysta-plastyk o bogatym dorobku, absolwent katowickiej filii Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, następnie dziekan tego wydziału, obecnie rektor powstałej w tym roku ASP w Katowicach. Jego plakaty i inne prace znane są i nagradzane w Polsce i zagranicą. Niedawno zdobył srebrny medal na ,Międzynarodowym Biennale Plakatu Teatralnego" w Sofii za plakat do spektaklu "Szkice z Becketta" zrealizowanego w bielskiej Banialuce oraz złoty medal na "XVII Biennale Plakatu Polskiego".

Juliusz Wątroba debiutował lirykami w 1975 roku w "Radarze" oraz satyrami w "Szpilkach". Jest autorem kilkunastu tomików lirycznych i satyrycznych, współpracownikiem wielu kabaretów i programów radiowych, pisze magazyny autorskie kabaretu Długi. W ogólnopolskich konkursach literackich bielski twórca zbiera nagrody garściami, pisze teksty pieśni i piosenek, jest członkiem Związku Literatów Polskich i Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego, publikuje w prasie lokalnej i ogólnopolskiej. Ostatnio ukazały się dwie jego interesujące książki: "(B)łaźnia publiczna" i "Ślady na wietrze".

W piątek wręczano też wiele innych nagród i wyróżnień. Wyróżnienie specjalne otrzymał bielski Klub Inteligencji Katolickiej w 20-lecie istnienia, tytuły Dobrodzieja Kultury 2001 odbierali Urszula Szczurek, dyrektor oddziału Nordea Polska oraz Janusz Martyniewicz, dyrektor regionalny ING Banku Śląskiego. Tytułem Menagera Kultury wyróżniony został dyrektor Teatru Polskiego Tomasz Dutkiewicz. Honorowane nagrodami były również nominacje do Ikara. W kategorii szczególne osiągnięcie roku otrzymali rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia oraz Piotr Kenig, Wojciech Kominiak, Wojciech Hyży i Mirosław Caputa, autorzy albumu "Bielsko-Biała i okolice na dawanej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej". Za wybitną dotychczasową działalność nominowano Halinę Gocyłę-Kocybę, Zdzisława Kudłę, Jana Szklanego, Kazimierza Czaplę, zespół barokowy im. Telemanna, Teresę Sztwiertnię i Jadwigę Grygierczyk.

od 7 lat
Wideo

Viki Gabor - 5 Deresza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto