Podbeskidzie 1-2 GKS Katowice. Wielkie emocje w Bielsku. GKS zepsuł święto Góralom! [ZDJĘCIA]

Przemysław Drewniak
GKS Katowice w ostatniej akcji meczu wyrwał w Bielsku-Białej komplet punktów
GKS Katowice w ostatniej akcji meczu wyrwał w Bielsku-Białej komplet punktów FOT. Jacek Drost
W sobotnim meczu 13. kolejki Nice 1. Ligi Podbeskidzie Bielsko-Biała przegrało z GKS-em Katowice 1-2. Gospodarze prowadzili po bramce Pawła Oleksego, ale jeszcze w pierwszej połowie wyrównał Dawid Plizga, a w ostatniej minucie spotkania gola na wagę zwycięstwa gości strzelił Adrian Błąd. Mecz w Bielsku-Białej obejrzała rekordowa liczba 11 621 widzów.

To nie był zwykły wieczór na Stadionie Miejskim w Bielsku-Białej. Rozcochoceni serią czterech zwycięstw z rzędu kibice Podbeskidzia tłumnie przybyli na trybuny i wraz z liczną grupą fanów z Katowic stworzyli doskonałą atmosferę. Można było odnieść wrażenie, że to spotkanie o wysoką stawkę w Ekstraklasie na emocjonującym finiszu rozgrywek, a nie pojedynek szóstej z szesnastą drużyną pierwszej ligi w październikowy wieczór. 11 621 widzów to nowy rekord frekwencji w Bielsku-Białej, a także całej ligi w tym sezonie. - Okazuje się, że nie trzeba grać w Ekstraklasie, żeby na stadion przyszło tylu kibiców, i to wzorowo dopingujących obie drużyny - chwalił publiczność trener GKS-u Piotr Mandrysz.

Co ważne, poziom sportowy wcale nie zepsuł efektownej, stojącej na europejskim poziomie otoczki. Po obu drużynach widać było determinację, choć w pierwszych minutach, jakby to określił klasyk, obserwowaliśmy bardziej "badanie sił", niż odważną i ofensywną grę. Częściej przy piłce utrzymywali się katowiczanie. - W pierwszej połowie byliśmy gorsi i zagraliśmy za mało agresywnie - przyznał trener Adam Nocoń. Ale to jego zespół objął prowadzenie. Łukasz Hanzel precyzyjnie dośrodkował z rzutu rożnego w pole karne do Pawła Oleksego, a ten głową skierował piłkę do bramki. Prawy obrońca zagrał w lidze po raz pierwszy od blisko dwóch miesięcy i od razu strzelił swoją pierwszą bramkę w barwach Górali.

Radość gospodarzy nie trwała jednak długo. Piłkarze GKS-u nie zniechęcili się utratą gola i nadal odważnie podchodzili pod pole karne bielszczan, co wykorzystał Dawid Plizga. Doświadczony pomocnik GieKSy w 31. minucie miał odrobinę przestrzeni przed szesnastką i oddał bardzo ładny, idealnie wymierzony strzał. Piłka odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do bramki - Wojciech Fabisiak był bez szans.

Trener Adam Nocoń ostatnio cieszył się, że Podbeskidzie pod jego wodzą gra futbol wyrachowany, ale w sobotni wieczór bielszczanie byli w ofensywie mało konkretni. Brakowało kogoś, kto mógłby skutecznie wziąć na siebie ciężar gry - Dimitar Iliev notował zbyt dużo strat, a Łukasz Sierpina i Miłosz Kozak byli tyleż aktywni, co chaotyczni. - Wiedzieliśmy, że Podbeskidzie gra w niskim pressingu i szuka okazji do kontrataków po przechwycie piłki. Udało nam się temu przeciwstawić - cieszył się Mandrysz. GKS, choć przeważał w posiadaniu piłki, też nie miał jednak wyraźnych argumentów z przodu. Solidna obrona Podbeskidzia rozbijała ataki katowiczan, a Fabisiak bezbłędnie radził sobie z próbami gości z dystansu.

Z przebiegu gry remis byłby raczej sprawiedliwym rezultatem, ale to katowiczanie wyprowadzili decydujący cios. W ostatniej akcji meczu, w trzeciej minucie doliczonego czasu gry, Paweł Tomczyk "zakiwał" się pod bramką GKS-u, a goście perfekcyjnie rozegrali kontratak. Wracający do gry po kontuzji Tomasz Foszmańczyk posłał piłkę w pole karne Górali, a niekryty Adrian Błąd wprawił w szał radości około tysiąc fanów z Górnego Śląska. - Gol zdobyty w doliczonym czasie gry smakuje najbardziej. Bardzo się cieszę, że Adrian zachował zimną krew. Piłkarsko zagraliśmy najlepszy mecz w tym sezonie - podkreślił trener GKS-u. Wyrywając komplet punktów rzutem na taśmę jego piłkarze potwierdzili, że mimo słabego początku sezonu wciąż są kandydatem do walki o awans. Z kolei gospodarze nie kryli rozczarowania. - To był mecz na remis i nie wolno nam było go przegrać w takich okolicznościach. Mamy nauczkę, że w piłce trzeba grać do końca i mimo wszystko czasem warto uszanować remis - zaznaczył trener Podbeskidzia.

Podbeskidzie Bielsko-Biała 1-2 GKS Katowice
Paweł Oleksy 24' - Dawid Plizga 31', Adrian Błąd 90'

Podbeskidzie: Wojciech Fabisiak - Paweł Oleksy (46' Marcin Sierczyński), Kamil Wiktorski, Mariusz Malec, Paweł Moskwik - Miłosz Kozak (83' Szymon Sobczak), Łukasz Hanzel, Adrian Rakowski, Dimitar Iliev, Łukasz Sierpina - Valerijs Sabala (66' Paweł Tomczyk).