Podbeskidzie - Wisła Kraków 0:3. Przykry rekord frekwencji. Górale zostają w pierwszej lidze

Przemysław Drewniak
W sobotnim meczu 32. kolejki Fortuna 1. Ligi Podbeskidzie Bielsko-Biała przegrało u siebie z Wisłą Kraków 0-3. Spotkanie obejrzało 13 800 widzów, co jest nowym rekordem frekwencji Stadionu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Już przed pierwszym gwizdkiem było wiadomo, że sobotni mecz przejdzie do historii, bo Stadion Miejski w Bielsku-Białej bardzo wypełnia się niemal do ostatniego miejsca. Dotychczasowy rekord frekwencji obiektu przy Rychlińskiego - 13 745 widzów - padł podczas meczu reprezentacji młodzieżowych Polski i Anglii. Spośród spotkań Podbeskidzia najwięcej kibiców, prawie dwanaście tysięcy, przyciągnęło starcie z GKS-em Katowice w listopadzie 2018 roku. Najmłodsi fani Górale nie pamiętali zatem widoku wypełnionego stadionu swojej drużyny - aż do soboty, gdy na krzesełkach zasiadło 13 800 osób.

Niespełna cztery tysiące z nich przyjechało z Krakowa, a czerwona fala wypełniła trybunę za jedną z bramek. Ogłuszający i doskonale zorganizowany doping przyjezdnych zmobilizował Białą Gwiazdę do udanego początku - to goście przeważali w pierwszym kwadransie, przesiadując z piłką na połowie bielszczan. Mimo kilku niezłych akcji nie zdołali jednak zmusić bramkarza Matveia Igonena do dużego wysiłku.

Podbeskidzie zdobyło bramkę już po pierwszym udanym kontrataku. Efektownym strzałem od poprzeczki popisał się Kamil Biliński, który po miesiącu przerwy wrócił do wyjściowego składu, ale po kilku minutach wideoweryfikacji sędzia anulował gola, dopatrując się zagrania ręką.

Od tej pory pojedynek się wyrównał - obie strony chciały grać otwarcie, rozgrywając akcje z dużą liczbą podań, co owocowało ciekawymi akcjami i okazjami pod obiema bramkami. Do szatni z przewagą zeszła jednak Wisła. W doliczonym czasie gry rzut rożny przyniósł ogromne zamieszanie, a w nim najlepiej odnalazł się Dawid Szot, który z bliska wpakował piłkę do siatki.

Podbeskidzie straciło tym samym bramkę w ósmym kolejnym meczu, co jest najdłuższą taką serią od spadku z Ekstraklasy w 2021 roku i jedną z najdłuższych w historii klubu. Co gorsza, Górale wpuszczali więcej niż jednego gola w trzech z czterech ostatnich spotkań, i nie inaczej było w rywalizacji z Wisłą - już kilka minut po rozpoczęciu drugiej połowy Angel Rodado wygrał pojedynek z jednym z obrońców i z ostrego kąta pokonał Igonena.

Za sprawą hiszpańskiego napastnika wiślacka fiesta w Bielsku-Białej rozgorzała na dobre. W 70. minucie Rodado zabawił się obrońcami gospodarzy i ustalił wynik meczu, który był dla Podbeskidzia nieco krzywdzący. Z przebiegu gry przewaga Białej Gwiazdy nie była aż tak duża, ale większe umiejętności indywidualne piłkarzy we wszystkich formacjach okazały się decydujące.

Dzięki wygranej pod Klimczokiem Wisła wciąż liczy się w walce o bezpośredni awans do Ekstraklasy, zaś Podbeskidzie ma już tylko iluzoryczne szanse na udział w barażach. Choć do zakończenia rozgrywek pozostały jeszcze dwie kolejki, to w Bielsku-Białej rozpoczęły się już przygotowania do następnego sezonu. Wkrótce z posadą dyrektora sportowego prawdopodobnie pożegna się Łukasz Piworowicz, a najbliższe tygodnie powinny wyjaśnić przyszłość trenera Dariusza Żurawia.

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Wisła Kraków 0:3
Dawid Szot 45+2', Ángel Rodado 53', 70'

Podbeskidzie: Matvei Igonen - Jeppe Simonsen (59' Emre Çeltik), Ezequiel Bonifacio, Mateusz Wypych, Iwajło Markow, Florian Hartherz - Maksymilian Sitek, Marcel Misztal (71' Jakub Bieroński), Michał Janota, Joan Román - Kamil Biliński.

Wisła: Mikołaj Biegański - Bartosz Jaroch, Igor Łasicki, Boris Moltenis, Dawid Szot - Miki Villar, Kacper Duda (83' Jakub Błaszczykowski), Tachi (76' Vullnet Basha), James Igbekeme (62' Igor Sapała), Momo Cissé (62' Mateusz Młyński) - Ángel Rodado (83' Sergio Benito).

Żółte kartki: Wypych, Misztal - Tachi, Jaroch.
Sędziował: Jarosław Przybył (Kluczbork).

Widzów: 13 800.