Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb ks. Franciszka Mąkini w Bielsku-Białej [ZDJĘCIA]

mat. Diecezji bielsko-żywieckiej
mat. Diecezji bielsko-żywieckiej
W Bielsku-Białej odbyły się 30 grudnia uroczystości pogrzebowe ks. Franciszka Mąkini SAC – byłego rektora bielskich pallotynów, współinicjatora sanktuarium fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem, wykładowcy KUL, budowniczego kościoła pod Szyndzielnią i kaplicy na Dębowcu. Rzesze ludzi, na czele z biskupami, pallotyńskimi prowincjałami i ponad stu kapłanami, pożegnały niezwykle lubianego na Podbeskidziu duchownego, zmarłego nagle 27 grudnia br. w wieku 79 lat.

Mszy św. pogrzebowej w pallotyńskim kościele pw. św. Andrzeja Boboli i św. Wincentego Pallottiego w Bielsku-Białej przewodniczył były ordynariusz bielsko-żywiecki bp senior Tadeusz Rakoczy. Przy ołtarzu modlił się także biskup pomocniczy Piotr Greger.

Bp Rakoczy przyznał, że ze śp. ks. Franciszkiem łączyła go wieloletnia przyjaźń. Ukończyli to samo liceum żywieckie. W homilii wspominał spotkania ze starszym o kilka lat przyjacielem z Pewli Wielkiej i dziękował mu nad trumną za 53 lata posługi kapłańskiej.

„Dziękujemy także za 16 lat ofiarnej i owocnej służby tu w tej parafii, która powstała dwa lata wcześniej przed twoim przyjściem. Z tą wdzięcznością polecamy Bożemu miłosierdziu Bogu los twojej duszy” – podkreślił biskup. Przypomniał, że dla zmarłego kapłana rozpoczął się „okres wiecznego trwania przed Bogiem”.

Po Mszy św. odbył się pogrzeb na cmentarzu parafialnym na bielskich Błoniach. Tej części uroczystości przewodniczył prowincjał polskich pallotynów. Trumna z ciałem ks. Mąkini spoczęła w kwaterze księży pallotynów.

Ks. Franciszek Mąkinia SAC urodził się 8 grudnia 1935 roku w Pewli Wielkiej koło Żywca. Pierwszą konsekrację w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego złożył 8 września 1956 roku w Ząbkowicach Śląskich. Święcenia prezbiteratu przyjął 4 czerwca 1961 roku w Ołtarzewie z rąk bp. Zygmunta Choromańskiego.

Po święceniach kapłańskich, i po rocznym pobycie na studium pastoralnym w Ołtarzewie (1961-1962), posługiwał w Lublinie (1962-1967), Poznaniu (1967-1968), Warszawie (1968-1969), Lublinie (1969-1974), Zakopanem (1974-1975), Poznaniu (1975-1984), Zakopanem (1984-1993), Poznaniu (1993-1998) i Bielsku-Białej (1998-2014).

Wraz z ks. Mirosławem Drozdkiem tworzył sanktuarium Fatimskie – wotum za ocalenie św. Jana Pawła z zamachu. Od 1998 pełnił funkcje rektora pallotyńskiego domu w Bielsku-Białej. Był budowniczym kościoła św. Andrzeja Boboli pod Szyndzielnią oraz kaplicy Matki Bożej Fatimskiej i Dzieci Fatimskich na beskidzkim Dębowcu.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto