Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb księdza prałata Józefa Szczypty w Bielsku-Białej [ZDJĘCIA]

mat. Diecezja Bielsko-Żywiecka
mat. Diecezja Bielsko-Żywiecka
„Najbardziej dziękuję parafianom ze Złotych Łanów. Tu przeżyłem większość lat mojego kapłańskiego życia” – napisał w swym testamencie zmarły w wieku 77 lat zasłużony kapłan ks. prałat Józef Szczypta – twórca parafii i budowniczy kościoła na bielskim osiedlu. Ostatnią wolę jednego pierwszych wyświęconych przez św. Karola Wojtyłę kapłanów odczytano 2 marca podczas Mszy św. pogrzebowej w wybudowanym przez zmarłego duszpasterza, górującym nad Bielskiem-Białą kościele pw. św Józefa.

Pogrzeb księdza prałata Józefa Szczypty w Bielsku-Białej [ZDJĘCIA]

Eucharystii przewodniczył biskup senior Tadeusz Rakoczy. Liturgię koncelebrowali także m.in. biskup pomocniczy Piotr Greger, infułaci – Bolesław i Władysław Fidelus oraz liczni kapłani diecezji bielsko-żywieckiej oraz archidiecezji krakowskiej.

Ks. Józef Walusiak w kazaniu przypomniał, że zmarły proboszcz otrzymał w 1976 roku od kard. Karola Wojtyły zadanie stworzenia nowej parafii na bielskim osiedlu Złote Łany. Zastanawiając się, skąd czerpał siły na podjęcie się realizacji tak trudnego dzieła, kaznodzieja wskazał na głęboką wiarę i pewną postawę, jaka cechowała całe kapłaństwo pochodzącego z Podhala księdza.

„Nie przypuszczał wtedy, że będzie 124 razy chodził w delegacjach do ówczesnych władz prosząc o pozwolenie na budowę tej świątyni. 124 razy - w Bielsku-Białej, w Katowicach i Warszawie - za każdym razem wspólnie z parafianami słyszeli: a po co wam tam kościół, to jest nowe piękne osiedle, ludzie są młodzi, mają pracę, są szczęśliwi, po co im kościół?” – mówił ks. Walusiak, który niegdyś był wikariuszem parafii na Złotych Łanach.

Ks. Walusiak odczytał fragment testamentu zmarłego budowniczego kościoła na Złotych Łanach. „Najbardziej dziękuję parafianom ze Złotych Łanów. Tu przeżyłem większość lat mojego kapłańskiego życia. Tu spotkałem bardzo dużo dobrych, życzliwych, oddanych sprawie Bożej ludzi – ludzi odważnych, którzy pracowali przy budowie kościoła, ludzi ofiarnych. Dziękuję za zaufanie, wyrozumiałość” - napisał przed śmiercią ks. Szczypta, wyrażając życzenie, by zostać pochowanym w rodzinnym grobowcu w Odrowążu Podhalańskim.

Podczas liturgii modlili się m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz miejskich oraz członkowie rodziny kapłana oraz rzesze wiernych. Po Mszy rozpoczęło się czuwanie przy trumnie z ciałem duchownego. Zaplanowano Msze święte – o północy i rano. Kapłan pochowany zostanie w rodzinnym Odrowążu Podhalańskim. Mszy św. pogrzebowej w tamtejszym kościele św. Marii Magdaleny przewodniczyć będzie 3 marca o godz. 14.00 biskup Roman Pindel.

Ksiądz prałat Józef Szczypta

Ks. prał. Józef Szczypta urodził się w 1938 roku w Załucznem na Podhalu. Ukończył liceum w Nowym Targu. Po seminarium trafił jako wikariusz do parafii Niegowić, do tej samej wspólnoty, w której pracował przez rok ks. Karol Wojtyła. Następnie pracował w Dąbrowie Narodowej, Andrychowie i Krakowie-Salwatorze. W 1976 roku na polecenie kard. Wojtyły podjął się budowy parafii i kościoła na bielskim osiedlu Złote Łany. Był tu proboszczem przez 36 lat.

Ks. prałat Józef Szczypta zmarł 27 lutego br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto