MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pół wieku Galerii Bielskiej BWA

NET
Fantastyczny koncert Marii Peszek podczas czwartkowego świętowania 50-lecia Galerii Bielskiej BWA
Fantastyczny koncert Marii Peszek podczas czwartkowego świętowania 50-lecia Galerii Bielskiej BWA ARC
W czwartek Galeria Bielska BWA rozpoczęła świętowanie półwiecza swojego istnienia. Odbyły się dwa wernisaże, koncert i wiele innych interesujących wydarzeń

Wernisaże „Wystawy jesiennej" i „50 obrazów" zainaugurowały wczoraj obchody 50-lecia istnienia Galerii Bielskiej BWA.
„Wystawa jesienna" to najnowszy projekt Roberta Kuśmirowskiego, który artysta zrealizował w dolnej sali Galerii Bielskiej BWA. Sala ta jest historyczna, bowiem przed pół wiekiem w niej rozpoczął działalność - parterowy wówczas - prestiżowy, trochę snobistyczny, ale niezwykle aktywny w dziedzinie sztuki i kultury Pawilon Plastyków, protoplasta Galerii Bielskiej BWA.
Robert Kuśmirowski, urodzony w 1973 roku, mieszka i pracuje w Lublinie. Jest absolwentem Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie - dyplom w pracowni rzeźby prof. Sławomira Andrzeja Mieleszki uzyskał w 2003 roku. Tworzy obrazy, fotografie, instalacje, rysunki, aranżuje sytuacje artystyczne. W sztuce wykorzystuje stare przedmioty, fotografie, dokumenty, pamiątki, imituje różnego rodzaju przedmioty, np. wagon kolejowy, rower. W swoim dorobku ma dziesiątki wystaw w kraju i na świecie, m.in. w warszawskiej Zachęcie oraz CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. W 2005 roku został laureatem Paszportu "Polityki" w dziedzinie sztuk wizualnych.
„50 obrazów" to wystawa kuratorska Agaty Smalcerz. Eksponowana jest w sali górnej. W ciągu półwiecza w Galerii Bielskiej BWA prezentowanych było wielu znakomitych artystów polskich i zagranicznych, na wystawach indywidualnych i zbiorowych, jednorazowo lub wielokrotnie.
- Obecność tych artystów w Bielsku-Białej w jakiś sposób wpłynęła na myślenie, percepcję czy rozumienie sztuki przez widzów, ale także miejscowych twórców. Przywołanie najważniejszych obrazów z minionego półwiecza, które były już w Galerii Bielskiej BWA kiedyś pokazywane, stało się okazją nie tylko do przypomnienia dorobku galerii, ale także dyskusji i badań nad rolą sztuki w rozwoju społeczeństwa - mówi Agata Smalcerz, kuratorka wystawy.
Agata Smalcerz jest historykiem sztuki, kuratorem i dyrektorką Galerii Bielskiej BWA.
Obie wystawy oglądać można do końca roku.
Wczorajszą inaugurację uzupełnił koncert Marii Peszek, w Teatrze Lalek Banialuka, podczas którego artystka zaprezentowała utwory z debiutanckiej płyty "Miasto mania" oraz najnowszego albumu "Maria Awaria".
W galeryjnej kawiarni Aquarium zaproszono gości na koncert-performance "Hieny Postmoderny". Wystąpili artyści performerzy.
Działalność bielskiej galerii zainaugurowano 10 lutego 1960 roku wystawą malarstwa i grafiki, w której wzięło udział 53 autorów z całego województwa katowickiego. Nosiła wtedy nazwę Pawilon Plastyków i była pierwszym tego typu obiektem na Śląsku. W czwartek gości jubileuszowych wernisaży powitała dolna sala dokładnie przypominająca przestrzeń sprzed 50 lat. Z wszystkimi jej socrealistycznymi detalami. Warto zobaczyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto