Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Bohdana Smolenia w Poznaniu. Artysta z Bielska-Białej efektownie upamiętniony. Bielszczanie dołożyli cegiełkę

OPRAC.:
Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Pomnik wykonany według projektu Piotra Sochy przedstawia postać Smolenia siedzącego na krześle przy stoliku. Drugie z krzeseł jest wolne, tak aby przechodnie mogli na nim usiąść.
Pomnik wykonany według projektu Piotra Sochy przedstawia postać Smolenia siedzącego na krześle przy stoliku. Drugie z krzeseł jest wolne, tak aby przechodnie mogli na nim usiąść. Mariusz Rodziewicz
Pomnik Bohdana Smolenia, satyryka urodzonego w Bielsku-Białej, został odsłonięty w Poznaniu. Swoją cegiełkę do jego budowy dołożyli bielszczanie. W odsłonięciu pomnika Bohdana Smolenia wzięła udział delegacja Bielska-Białej.

Pomnik Bohdana Smolenia w Poznaniu znajduje się u zbiegu ulic Strzałowej i Rybaki. Wykonany według projektu Piotra Sochy przedstawia postać Smolenia siedzącego na krześle przy stoliku. Drugie z krzeseł jest wolne, tak aby przechodnie mogli na nim usiąść.

W efektownym odsłonięciu pomnika w piątek 11 czerwca (zgodnie z zamysłem organizatorów został podpalony materiał owijający pomnik i z płomieni wyłoniła się postać artysty kabaretowego) wzięła udział delegacja Bielska-Białej, w której znalazł się m.in. Adam Ruśniak, zastępca prezydenta miasta oraz Grupa Twórcza Ferment. Ruśniak przyznał, że do ufundowania pomnika Bohdana Smolenia w Poznaniu przyczynili się również bielszczanie.

- Pieniądze zbierane były podczas Festiwalu Kabaretowego Fermenty oraz spotkań Bielskiej Scenie Kabaretowej. Także dochód z jednego z koncertów organizowanych przez Agnieszkę Szulakowską-Bendarczyk został przekazany na ten cel - powiedział. - Bardzo się cieszymy, że my, jako krajanie artysty, mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do upamiętnienia Bohdana Smolenia - dodał Adam Ruśniak.

Pomysłodawcą upamiętnienia Bohdana Smolenia, a także organizatorem zbiórki pieniędzy na budowę pomnika jest Krzysztof Deszczyński, wieloletni współpracownik i przyjaciel artysty. Ruśniak zaznaczył, że kapituła honorowego Złotego Fermentu postanowiła w tym roku przyznać tę nagrodę właśnie Deszczyńskiemu - za rozwój inicjatyw kabaretowych i upamiętnienie przyjaciela, Bohdana Smolenia.

- Bohdan Smoleń, co prawda, urodził się i spędził młodość w Bielsku-Białej, ale całe dorosłe życie związał ze stolicą Wielkopolski. Nie mam więc wątpliwości, że Poznań jest najlepszym możliwym miejscem na jego pomnik. Chciałbym zapewnić, ze bielszczanie od samego początku mocno kibicowali i wspierali pomysł powstania pomnika artysty - napisał w liście do Krzysztofa Deszczyńskiego Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej dziękując za podjęcie takiej inicjatywy.

Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 r. w Bielsku-Białej. Ukończył bielskie I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika. Studiował na Wydziale Zootechniki Akademii Rolniczej w Krakowie. W latach 1968-1977 występował w krakowskim kabarecie Pod Budą (był jego założycielem), z którym na FAMA - Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu w 1972 otrzymał główną nagrodę.

Za namową Zenona Laskowika przeniósł się do Poznania i występował przez 7 lat w poznańskim kabarecie Tey. W połowie lat 80. w duecie z Krzysztofem Krawczykiem nagrał kilka humorystycznych piosenek - Mężczyzna po czterdziestce czy Dziewczyny, które mam na myśli.

Dzięki roli listonosza Edzia w popularnym serialu "Świat według Kiepskich" zaistniał też w świadomości młodszych widzów. Zajmował się też działalnością społeczną - założył fundację Stworzenia Pana Smolenia organizującą hipoterapię dla dzieci. W 2009 roku otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zmarł w grudniu 2016 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto