Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Don Pedra Szpiega został odsłonięty w Bielsku-Białej - zobacz ZDJĘCIA. Prezentuje się fantastycznie! Sami zobaczcie

Jacek Drost
Jacek Drost
Pomnik tajemniczego Don Pedro Szpiega z Krainy Deszczowców został dzisiaj 22 września uroczyście odsłonięty w Bielsku-Białej przez dzieci z Przedszkola nr 15
Pomnik tajemniczego Don Pedro Szpiega z Krainy Deszczowców został dzisiaj 22 września uroczyście odsłonięty w Bielsku-Białej przez dzieci z Przedszkola nr 15 FOT. Jacek Drost
Pomnik tajemniczego Don Pedra Szpiega z Krainy Deszczowców został dzisiaj 22 września uroczyście odsłonięty w Bielsku-Białej przez dzieci z Przedszkola nr 15. Stanął na placu Wojska Polskiego, nieopodal wcześniejszej pomnika Smoka Wawelskiego i Bartoliniego Bartłomieja, bohaterów „Porwania Baltazara Gąbki”, jednej z bajek powstałych w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych. To już piąta rzeźba tworząca szlak Bajkowe Bielsko-Biała. Zapiera dech w piersiach...

- To kolejny element bajkowego szlaku w naszym mieście, który podoba się bielszczanom i turystom, szczególnie tym młodszym. Cieszymy się, że takie inicjatywy się realizują i jeszcze uzyskaliśmy dopłatę ze środków europejskich - powiedział Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej.

Don Pedro nieopodal Smoka Wawelskiego

Don Pedro, szpieg z Krainy Deszczowców w towarzystwie fantastycznego stwora Mypinga, stanął nieopodal kompozycji rzeźbiarskiej przedstawiającej Smoka Wawelskiego oraz kucharza Bartłomieja Bartoliniego herbu Zielona Pietruszka. To nawiązanie do fabuły powieści i serialu Porwanie Baltazara Gąbki, w których szpieg z charakterystycznym okrzykiem - Carramba! - niestrudzenie tropi głównych bohaterów. Rzeźbę zaprojektowała znana bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia.

- Sama rzeźba ma metr 45 centymetrów, została odlana w brązie, waży około 150 kilogramów - powiedziała Lidia Sztwiertnia. Dodała, że rzeźba nie należała do najtrudniejszych, trudniejsze są te które sama wymyśla. - Oczywiście robienie rzeźby z płaskiego rysunku i przenoszenie tego w trzeci wymiar sprawia, że wiele rzeczy trzeba sobie wymyślić. Na przykład głowa: na rysunku jest ona tylko w profilu i właściwie pośredni półprofil trzeba sobie wykombinować. Więcej problemów miałam z samochodem Batlazara Gąbki, ale udało się - powiedziała rzeźbiarka.

Wszystko zaczęło się od opowiadania bajek

Na uroczystym odsłonięciu pomnika obecny był Tomasz Pagaczewski, syn Stanisława Pagaczewskiego, autora powieści „Porwanie Baltazara Gąbki”.

- Powieść powstała wtedy, kiedy moja młodsza siostra zażyczyła sobie opowiadania bajek codziennie wieczorem, bo nie chciała spać. Ojciec tracił już koncept, co tu wymyślić i wziął jedną centralną postać, którym był Smok Wawelski i miał on codziennie inne przygody. Był jeden warunek: siostra zażyczyła sobie, żeby to był smok dobry, bo inaczej będzie się go bała. I ojcu ten smok wyszedł - opowiadał Tomasz Pagaczewski. Wspominał także Szpiega z Krainy Deszczowców, mając na myśli zachmurzone dzisiaj Bielsko-Białą. - U nas deszcz teraz nie pada. Proszę się nie bać, bo w książce jest napisane, że w Krainie Deszczowców padał deszcz tak drobny, że był w ogóle niewidoczny - żartował pan Tomasz.

Serial „Porwanie Baltazara Gąbki” powstał właśnie na podstawie tej powieści. Został stworzony w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych w latach 1969-1970 (13 odcinków). Autorem projektów plastycznych wykorzystanych w filmach, jak i książkach był Alfred Ledwig, plastyk, scenarzysta, reżyser i współzałożyciel Studia Filmów Rysunkowych. Chcąc wykonać pomniki postaci nawiązujące do tego serialu konieczne było zdobycie zgody nie tylko autora projektów plastycznych wykorzystanych w filmach, ale i spadkobierców autora książki – Stanisława Pagaczewskiego.

Szpieg z Krainy Deszczowców jest piątą rzeźbą na szlaku Bajkowe Bielsko-Biała, który jest sukcesywnie rozwijany w mieście. Don Pedro dołączył do Reksia, Bolka i Lolka, Pampaliniego łowcy zwierząt oraz Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka.

Będą kolejne pomniki? Tak, ale na razie to tajemnica

Prezydent Jarosław Klimaszewski stwierdził, że pomnik Don Pedra nie jest ostatnim, jaki pojawił się w mieście nad Białą. - Nasze Studio Filmów Rysunkowych jest bogate w takie postacie, będziemy to kontynuować, ale na razie cicho sza. Zostawmy to owiane trochę mgiełką tajemnicy - dodał prezydent Bielska-Białej.

Mikroprojekt Bajkowe Bielsko-Biała - Rzeźba Don Pedro Szpiega z Krainy Deszczowców został współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem Euroregionu Beskidy. Wsparcie finansowe z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi prawie 29 tys. euro. oraz z budżetu państwa - ponad 1,7 tys. euro. Z własnego budżetu miasto wydało na ten cel do około 3,4 tys. euro.

Pomnik tajemniczego Don Pedro Szpiega z Krainy Deszczowców został dzisiaj 22 września uroczyście odsłonięty w Bielsku-Białej przez dzieci z Przedszkola nr 15

Pomnik Don Pedra Szpiega został odsłonięty w Bielsku-Białej ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto