Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Smoka Wawelskiego w Bielsku-Białej [ZDJĘCIA]. A wraz z nim kucharz Bartolini i samochód ekspedycji

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Pomnik bohaterów „Porwania Baltazara Gąbki" znajduje się na chodniku przy ul. 11 Listopada na wysokości placu Wojska Polskiego
Pomnik bohaterów „Porwania Baltazara Gąbki" znajduje się na chodniku przy ul. 11 Listopada na wysokości placu Wojska Polskiego Łukasz Klimaniec
Pomnik Smoka Wawelskiego i Bartoliniego Bartłomieja z serialu „Porwania Baltazara Gąbki” został odsłonięty w Bielsku-Białej w czwartek 3 grudnia. Nowa atrakcja miasta znajduje się na chodniku przy ul. 11 Listopada na wysokości placu Wojska Polskiego. Uciechą dla dzieci jest samochód bohaterów, do którego maluchy mogą wsiąść.

Bajkowe Bielsko-Biała, czyli szlak bajkowych postaci z bielskiej wytwórni Studia Filmów Rysunkowych, ma nowych bohaterów! W czwartek 3 grudnia przy ul. 11 Listopada na wysokości placu Wojska Polskiego został odsłonięty pomnik przedstawiający Smoka Wawelskiego i Bartoliniego Bartłomieja z „Porwania Baltazara Gąbki". Jest szczególnie atrakcyjny dla dzieci, bo maluchy mogą wsiąść do samochodu Smoka. Tuż po odsłonięciu pomnika kilkoro dzieci skorzystało z tej okazji - frajdę mieli ich rodzice, którzy fotografowali swoje pociechy przy bohaterach serialu, który świetnie pamiętają ze swojego dzieciństwa.

Jestem bardzo zadowolony, że figura Bartłomieja Bartoliniego i Smoka Wawelskiego znalazła się na tym szlaku i doszlusowała do istniejących już postaci - przyznał obecny na wydarzeniu Tomasz Pagaczewski, syn Stanisława Pagaczewskiego, autora powieści „Porwanie Baltazara Gąbki”.

Pomnik Smoka w Bielsku-Białej: Bartolini miał mieć inny herb

Serial „Porwanie Baltazara Gąbki” powstał właśnie na podstawie tej powieści. Został stworzony w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych w latach 1969-1970 (13 odcinków). Autorem projektów plastycznych wykorzystanych w filmach, jak i książkach był Alfred Ledwig, plastyk, scenarzysta, reżyser i współzałożyciel Studia Filmów Rysunkowych. Chcąc wykonać pomniki postaci nawiązujące do tego serialu konieczne było zdobycie zgody nie tylko autora projektów plastycznych wykorzystanych w filmach, ale i spadkobierców autora książki – Stanisława Pagaczewskiego.

Tomasz Pagaczewski wyznał, że jego ojciec pisząc w latach 60. ubiegłego stulecia tę powieść, miał sporo problemów z cenzurą. - W 1964 r. podczas pisania książki cenzor zażądał od ojca zmiany tekstu, bo nie mogła przejść postać niejakiego Pana Moczarka, jaka pojawiła się w powieści. Ojciec zupełnie nie wziął pod uwagę, że w 1964 r. Gomułka powołał gen. Moczara na stanowisko ministra spraw wewnętrznych. Cenzor to wyłowił. Dlatego w książce nie ma Pana Moczarka, tylko Pan Mżawka – wyjaśniał syn pisarza.

Pomnik bohaterów „Porwania Baltazara Gąbki" znajduje się na chodniku przy ul. 11 Listopada na wysokości placu Wojska Polskiego

Pomnik Smoka Wawelskiego w Bielsku-Białej [ZDJĘCIA]. A wraz ...

Najciekawsze jednak, że kucharz Bartłomiej Bartolini wcale nie miał być kucharzem herbu Zielona Pietruszka! – Według cenzora książka musiała być poprawna politycznie i gospodarczo. A kto widział w latach 60. w sklepach mięsnych dobre zaopatrzenie? Kucharz Bartolini początkowo miał być herbu Dwa Widelce i Udziec Barani. Ale kto widział w 1965 roku udziec barani w sklepie mięsnym? Cenzura nakazała ojcu zmianę tego herbu, by nie drażnić społeczeństwa pustymi sklepami. Cenzor nakazał zmienić herb mięsny na herb jarzynowy, bo marchwi i kapusty w krakowskich sklepach było pełno – dodał Tomasz Pagaczewski.

Porwanie Baltazara Gąbki w Bielsku-Białej po... godzinach

Zdzisław Kudła, reżyser, były dyrektor bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, przypomniał, że pomysł sfilmowania powieści zaproponował w 1968 r. Leszek Mech, scenarzysta, wieloletni współpracownik bielskiej wytwórni.

- W tym czasie dyrektor zaprosił do gabinetu Alfreda Ledwiga i mnie, by szybko stworzyć projekty plastyczne do tego serialu. Alfred podjął się projektu realizacji postaci, a ja dekoracji. Ten serial był realizowany poza godzinami pracy w ramach umowy o dzieło - animatorzy w domu, po godzinach, animowali. I tak w 1969 r. o powstało siedem filmów, a w 1970, sześć filmów - przypomniał Kudła.

Pomnik Smoka Wawelskiego i kucharza Bartłomieja Bartoliniego jest czwartym pomnikiem na szlaku bajkowych postaci w Bielsku-Białej - po Reksiu, Bolku i Lolku oraz Pampalinim łowcy zwierząt. Autorką modeli jest bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiernia. - Który model był najbardziej wymagający? Te wszystkie otwarte twarze są trudne do wykonania. Mogłam zrobić zamknięty pysk Smoka Wawelskiego, ale pomyślałam, że ciekawiej będzie wyglądało, gdy pysk Smoka będzie otwarty i uśmiechnięty – wyznała artystka.

Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej przyznał, że bohaterowie serialu „Porwanie Baltazara Gąbki” są jego ulubionymi. - Mam nadzieję, że ta rzeźba wpisze się w różnorodność naszego miasta i będzie stanowiła atrakcję dla dzieci z Bielska-Białej i gości, gdy tylko uporamy się z tym ogólnoświatowym wyzwaniem, jakim jest pandemia. Już poprzednie rzeźby cieszyły się wielkim powiedzeniem wśród dzieci i dorosłych – przyznał.

W Bielsku-Białej będzie Don Pedro!

Przy okazji odsłonięcia pomnika Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego bielscy urzędnicy zapowiedzieli dalszy rozwój bajkowego szlaku - w fazie projektu jest kolejny pomnik, będzie przedstawiał Don Pedra, postać szpiega z Krainy Deszczowców, który podążał tropem Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego. Realizacja tej rzeźby jest na etapie projektu, pomnik Don Pedra ma szansę stanąć w mieście w 2021 r.

- Planujemy piątą rzeźbę na szlaku, bo nawiązujemy do tradycji Studia Filmów Rysunkowych. To dobry czas, że ten szlak się rozwija, zwłaszcza, że jest zapewnione finansowanie dla Centrum Bajki i Animacji, jakie powstanie w oparciu o dorobek studia – dodał prezydent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto