Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porody rodzinne w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej znów możliwe. Ale z obostrzeniami

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Decyzję o dopuszczeniu do porodu rodzinnego podejmie lekarz dyżurny lub położna Izby Przyjęć po wypełnieniu ankiety epidemiologicznej.
Decyzję o dopuszczeniu do porodu rodzinnego podejmie lekarz dyżurny lub położna Izby Przyjęć po wypełnieniu ankiety epidemiologicznej. KLM
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej wznawia porody rodzinne. Od poniedziałku 1 lutego pacjentce będzie mogła towarzyszyć osoba, która jest ozdrowieńcem i posiada potwierdzenie przebycia zakażenia SARS -CoV-2 lub osoba, która została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi. Decyzję o dopuszczeniu do porodu rodzinnego podejmie lekarz dyżurny lub położna.

Porody rodzinne w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej znów są możliwe - z powodu pandemii kobietom na sali porodowej przez ostatnich kilka miesięcy nie mogli towarzyszyć bliscy. Jednak w poniedziałek 1 lutego Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej wznawia porody rodzinne. Ale z obostrzeniami.

Poród rodzinny w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej: ozdrowieniec albo zaszczepiony

Jak poinformowała we wtorek 26 stycznia Anna Szafrańska, rzeczniczka bielskiego szpitala, pacjentce w porodzie rodzinnym będzie mogła towarzyszyć osoba, która jest ozdrowieńcem i posiada potwierdzenie przebycia zakażenia SARS -CoV-2 lub osoba, która została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi. Jednak od drugiej dawki szczepionki musi minąć jednak co najmniej siedem dni.

Krzysztof Pliszek, zastępca dyrektora ds. lecznictwa bielskiego Szpitala Wojewódzkiego wyjaśnił, że bliski pacjentki najpierw otrzyma do wypełnienia ankietę epidemiologiczną.

- Po analizie dokumentu, wstępną decyzję o dopuszczeniu do porodu rodzinnego podejmie lekarz dyżurny lub położna Izby Przyjęć. Ostateczne zdanie w tej sprawie należeć będzie do lekarza sprawującego nadzór na Sali Porodowej lub specjalisty, który będzie tam na dyżurze - zaznaczył

.

Każdy, kto otrzyma taką zgodę, zostanie wpuszczony na blok porodowy dopiero w momencie rozpoczęcia porodu.
- Trakt porodowy, który przeznaczony jest do przyjęcia rodzącej, odebrania porodu i wykonania niezbędnych zabiegów u mamy i noworodka, bliski pacjentki będzie musiał opuścić dwie godziny po rozwiązaniu – podkreślił dyrektor Pliszek. Nie będzie również możliwości wejścia na Oddział Ginekologiczno-Położniczy.

Osoba towarzysząca musi mieć na sobie fartuch, maseczkę, czepek chirurgiczny oraz rękawiczki. W komplet ochronny można zaopatrzyć się w bielskim Szpitalu Wojewódzkim.

W związku z epidemią SARS –CoV-2 każdy, kto pozostaje w kwarantannie lub jest w izolacji, nie może uczestniczyć w porodzie, ani wchodzić na teren Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.

Poród w bielskim szpitalu wojewódzkim w czasie pandemii: urodziło się 2046 dzieci

W 2020 roku na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej na świat przyszło 2046 dzieci. W placówce rodziły kobiety zakażone SARS -CoV-2 odsyłane z tego powodu z innych podmiotów medycznych - 24 rodzące pacjentki miały dodatni wynik na zakażenie SARS -CoV-2.

Od początku pandemii działania lekarzy, położnych i całego personelu sprowadzały się do stworzenia jak najbardziej bezpiecznych warunków pobytu dla kobiet. Wyznaczone zostały strefy czerwoną, pomarańczową i zieloną, aby odizolować pacjentki z dodatnim wynikiem na Covid-19 lub takie, które były podejrzane o zakażenie koronawirusem.

- Było to niezwykle trudne, gdyż dotyczyło pacjentek rodzących oraz kobiet w okresie połogu. Wszystko działo się w czasie, gdy nasz oddział był przepełniony – mówiła na początku 2021 r. Barbara Sadlik, położna oddziałowa Oddziału Ginekologiczno-Położniczego bielskiego szpitala.

Sytuacja zmieniła się, gdy dyrekcja szpitala udostępniła dodatkowe pomieszczenia dla Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. Można było wtedy utworzyć filię oddziału przeznaczoną tylko dla pacjentek zakażonych. Dzięki temu na głównym oddziale przebywają wyłącznie pacjentki zdrowe, a w filii hospitalizowane są zakażone SARS –CoV-2 kobiety ciężarne oraz takie, które mają problemy ginekologiczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto