Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownia Orange w Ujsołach już działa

Monika Kaczyńska
Pracowania Orange w Ujsołach już otworzyła swoje podwoje dla mieszkańców. Oprócz niej w województwie śląskim powstała jeszcze pracownia w Porębie.

Pomieszczenia, w których się znajdują zostały wyremontowane, umeblowane, wyposażone w stanowiska komputerowe, konsolę do gier, telewizor oraz rzutnik multimedialny. Oczywiście mają też dostęp do internetu, a Orange przez dwa lata zapewni także obsługę informatyczną .
Pracownie te to multimedialno-internetowe miejsca, które są przyjazne wszystkim mieszkańcom zwycięskich miejscowości. Sprzyjają integrowaniu lokalnych społeczności, a oferowane liczne kursy i szkolenia cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
Ale zanim do tego doszło trzeba było się wykazać. O wyborze lokalizacji w programie "Pracownie Orange" decydował plan jej wykorzystania przedstawiony przez lokalną społeczność.
Grupa inicjatywna, która go zgłaszała musiała przekonać jury, że powstanie Pracowni Orange nie tylko dostarczy mieszkańcom rozrywki, ale także będzie dla lokalnej społeczności pożyteczne.
Chodziło także o to, by były wykorzystywane przez mieszkańców w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Konkurencja była spora, bo o 50 pracowni w całym kraju ubiegało się łącznie 751 grup inicjatywnych, skupionych wokół ośrodków kultury, bibliotek, stowarzyszeń, parafii.
Jakie pomysły grupy inicjatywnej przekonały jury na tyle skutecznie, że Ujsoły zdobyły Pracownię Orange?
- Naszym celem jest zachęcenie różnych grup społecznych z gminy do przełamywania barier w korzystaniu z nowości technologicznych w życiu codziennym, przełamywania tremy w kontaktach międzyludzkich oraz do aktywnego i kreatywnego wykorzystania czasu wolnego - deklaruje Monika Zoń, szefowa grupy inicjatywnej. - Dużo uwagi chcemy też poświęcić osobom starszym i ułatwić im możliwość korzystania z nowoczesnej technologii.
Ale w programie pracowni w Ujsołach, podobnie jak innych znajdą też coś dla siebie młodsi mieszkańcy .
- Dużą część działań zamierzamy skierować do młodych mam, których aktywność na terenie naszej gminy jest znikoma - mówi Monika Zoń. - Zależy nam, aby stworzyć dla nich dogodne miejsce spotkań, a my w tym czasie zaopiekujemy się ich pociechami np. poczytamy im bajki. Naszym najważniejszym założeniem jest "nikt nie pozostaje wykluczony, każdy znajdzie u nas miejsce i każdego będziemy taktować jak partnera - podkreśla.
Jest się czym inspirować, zwłaszcza, że jednym z ważnych punktów programu drugiej śląskiej Pracowni Orange w Porębie jest wymiana doświadczeń i pomysłów z innymi placówkami w całym kraju.
A pracownie powstałe już w ponad 4o miejscowościach program mają bardzo różnorodny i interesujący.
Poza zajęciami dla dzieci i młodzieży oferują szeroki zakres zajęć. Obejmuje on między innymi naukę obsługi komputera, prezentację programów szkoleniowych, z których można dowiedzieć się, np. jak założyć własną firmę, kursy bibułkarstwa Koła Gospodyń Wiejskich, czy wspólne oglądanie ulubionych programów. Inne pomysły to integracja osób niepełnosprawnych czy łączenie pokoleń przez wymianę umiejętności nie tylko informatycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto