Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorca z Bielska-Białej regularnie unikał płacenia podatków - aż do teraz. Co zmusiło go do wpłacenia ponad 170 tysięcy zł?

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Pracownicy Śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzili szczegółową kontrolę podatnika prowadzącego działalność gospodarczą związaną ze sprzedażą hurtową drewna, materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego. W wyniku analizy jego Jednolitego Pliku Kontrolnego za grudzień 2022 r., w którym zgłosił zwrot blisko 176 tys. zł, ujawniono nieprawidłowości. Po przeprowadzeniu dodatkowych czynności sprawdzających przedsiębiorca zdecydował się na skorygowanie deklaracji, co przyczyniło się do wpłynięcia ponad 170 tys. zł do budżetu. Szczegóły kontroli znajdziecie poniżej.

Przedsiębiorca wpłacił ponad 170 tysięcy zł należnego podatku

Nieprawidłowości w rozliczeniu podatku VAT znaleźli pracownicy Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej. Przy wykorzystaniu nowoczesnych systemów analitycznych odkryli, że przedsiębiorca odliczył podatek naliczony wynikający z faktury, której sprzedawca nie wykazał w swoim pliku JPK po stronie sprzedaży.

W trakcie czynności sprawdzających poproszono spółkę o przedłożenie dokumentów potwierdzających transakcję. Analiza dostarczonych dokumentów potwierdziła, że faktura była fakturą zaliczkową, do której dokonano częściowej płatności.

Kiedy można odliczyć podatek VAT?

Podatek VAT można odliczyć jeśli spełnione są dwa warunki: nabywca musi posiadać fakturę oraz musi powstać obowiązek podatkowy u sprzedawcy. W tym przypadku taki obowiązek nie powstał, ponieważ należność z zaliczki została zwrócona nabywcy i dostawa nie nastąpiła.

W efekcie dalszych wyjaśnień podatnik przyznał, że faktura została błędnie rozliczona w pliku JPK za 12/2022. Skorzystał z przysługującego mu prawa i skorygował złożoną deklarację. Tym samym urząd skarbowy nie dokonał wykazanego pierwotnej deklaracji zwrotów podatku VAT, a podatnik wpłacił tytułem złożonej korekty 170 tys. zł.

Nowoczesne systemy analityczne KAS pozwalają na szybkie wykrycie nieprawidłowości w zestawieniach transakcji na rachunkach rozliczeniowych przedsiębiorców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pożar w rozlewni gazu w Głogowie - tak doszło do wypadku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto