Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przejścia dla pieszych w Bielsku-Białej pod lupą monitoringu i drona [ZDJĘCIA]

KLM
Bielscy policjanci pracując razem ze strażnikami miejskimi na stanowisku monitoringu będą wychwytywali wykroczeniach pieszych i kierowców na terenie Bielska-Białej. Wykorzystają także drona i mobilne centrum monitoringu. To efekt tragicznego stycznia – w pierwszym miesiącu 2020 roku w Bielsku-Białej i powiecie bielskim zginęło 2 pieszych.

Wspólne działania bielskiej policji straży miejskiej mają poprawić bezpieczeństwo na drogach Bielska-Białej i powiatu. To efekt tragicznego bilansu stycznia, który – jak podkreśla kom. Krzysztof Stankiewicz, naczelnik bielskiej drogówki - był najtragiczniejszym styczniem ostatnich 10 lat. Na drogach Bielska-Białej i powiatu doszło do dziesięciu wypadków, w tym siedmiu z udziałem pieszych. Zginęły w nich dwie osoby. Dla porównania - w całym 2019 roku na bielskich drogach zginęło siedem osób, w tym aż czterech pieszych.

Dlatego na stanowisku monitoringu ze strażnikami miejskimi pracuje także policjant. Widząc wykroczenie np. przejazd kierowcy na czerwonym świetle, wtargnięcie pieszego na przejście dla pieszych lub przechodzenie w nieprawidłowym miejscu, policjant lub strażnik wysyła sygnał do patrolu, który podejmie odpowiednie działania.
- Prawie połowa naszych kamer znajduje się w rejonie skrzyżowań, mamy więc podgląd na przejścia dla pieszych. Gdy operator zauważa wykroczenie wysyła informację do policji, a patrol kierowany jest na miejsce zdarzenia – wyjaśnia Krystian Kowalczyk, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Bielsku-Białej. Dodaje, że zapis obrazu jest też wysyłany policji i sprawca nie uniknie odpowiedzialności.

- Nasze działania zmierzają do poprawy bezpieczeństwa pieszych. Chcemy wzbudzić przeświadczenie wśród kierowców, ale także wśród pieszych, że nikt nie może pozostać bezkarny. Jeśli ktoś decyduje zdecyduje się złamać prawo , które zagraża bezpieczeństwu innych osób, nie pozostanie bezkarny – podkreśla kom. Krzysztof Stankiewicz.

Dodaje, że policyjne działania nie sprowadzają się tylko do wykorzystania monitoringu. Bielska drogówka zamierza używać także drona, który będzie patrolował przejścia dla pieszych. W tej sprawie trwają rozmowy z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach. Wiadomo, że dron w Bielsku-Białej wykorzystywany byłby kilka dni w miesiącu i latał nad określonymi przejściami i skrzyżowaniami, by wychwytywać ewentualne wykroczenia pieszych i kierowców.

Bielska drogówka wykorzysta też mobilne centrum monitoringu, czyli specjalnego busa wyposażonego w kamery, który będzie stacjonował w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych, w których panuje wzmożony ruch. Policjanci będą rozdawali również odblaski – tylko w tym tygodniu do mieszkańców miasta i powiatu trafi ok. 500 elementów odblaskowych poprawiających widoczność pieszego po zmroku.

Na terenie Bielska-Białej funkcjonuje 108 kamer monitoringu, które są na wyposażeniu Straży Miejskiej. Strażnicy miejscy wykorzystują także 18 kamer Miejskiego Zarządu Dróg. W 2019 roku za pomocą monitoringu straż miejska ujawniła 227 wykroczeń związanych z ruchem pieszych – najczęściej to wykroczenia polegające na przechodzeniu przez jezdnię w miejscu niedozwolonym , przebieganie przez jezdnie, niedostosowanie się do sygnału czerwonego. 150 pieszych zostało ukaranych mandatami, natomiast 75 zostało pouczonych. Dwa wnioski trafiły do sądu rejonowego. W minionym roku dzięki monitoringowi strażnicy miejscy wychwycili ponad 200 kierowców, którzy przejechali przez skrzyżowanie na czerwonym świetle.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto