Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pszczyna, nie tylko zamek. Atrakcje turystyczne

Katarzyna Wolnik
O Pszczynie mówi się "Perła Górnego Śląska". W tym stwierdzeniu nie ma nic przesady. Miasto choć nieduże jest bowiem przepiękne.

O Pszczynie mówi się "Perła Górnego Śląska". W tym stwierdzeniu nie ma nic przesady. Miasto choć nieduże jest bowiem przepiękne.

Spacer po Pszczynie najlepiej rozpocząć od rynku, który zachował tradycyjny, średniowieczny układ przestrzenny. Można tu wypić kawę w jednej z licznych kawiarenek, mieszczących się w starannie odrestaurowanych kamieniczkach, pospacerować wąskimi uliczkami, a zimą pojeździć na łyżwach na sztucznym lodowisku.

Przy rynku wznoszą się neobarokowy kościół ewangelicki i ratusz - obecnie siedziba władz miejskich, a kiedyś więzienie i wartownia.

W zabytkowej kamienicy przy ul. Piastowskiej, głównym deptaku Pszczyny, pod numerem 26, urządzono Muzeum Prasy Śląskiej. Można w nim obejrzeć maszyny i urządzenia drukarskie oraz najstarsze śląskie wydawnictwa prasowe. Na piętrze mieści się Izba u Telemanna, kameralna sala koncertowa, w której zgromadzone są zabytkowe instrumenty muzyczne m.in. organy z 1783 r.

Przechodząc przez Bramę Wybrańców, przez którą na zamek wjeżdżali królowie, cesarze i rodzina książęca, kierujemy się w stronę Muzeum Zamkowego. Na jego zwiedzenie dobrze jest przeznaczyć około dwóch godzin, aby spokojnie przejść przez wszystkie sale, zapoznać się z ich opisami i poczuć atmosferę miejsca nazywanego polskim Wersalem. Kamienne schody, oryginalne dekoracje, meble, zegary, dywany, lustra, naczynia, obrazy - magnackie wnętrza mieszkalne odtworzone są z wielką dbałością o każdy szczegół. Z kolei w gotyckich piwnicach zamku urządzono zbrojownię, w której zgromadzono uzbrojenie od XV wieku do pierwszej połowy XX wieku.

Pszczyński zamek stoi na skraju dużego parku krajobrazowego. Po kilkugodzinnym obcowaniu ze sztuką można więc odetchnąć świeżym powietrzem, w malowniczej scenerii, na łonie przyrody. Park ma cechy romantycznego ogrodu. Pełen jest mostków i altan.

Spacerując alejami, warto przyjrzeć się drzewom. Rosną tu potężne kasztanowce, dęby szypułkowe, klony, świerki, graby, wierzby oraz pięknie kwitnące wiosną krzewy rododendronów. Po wypiciu filiżanki dobrej herbaty w pawilonie herbacianym warto udać się na jedno z najlepiej utrzymanych w Polsce pól golfowych albo do Pokazowej Zagrody Żubrów, którą otwarto wiosną tego roku. Teraz to jedna z największych atrakcji powiatu pszczyńskiego. Kontakt z królem puszczy na pewno pozostanie w naszej pamięci.

Kolejną atrakcją jest Zagroda Wsi Pszczyńskiej, w której znajduje się kilkanaście zabytków architektury drewnianej z okolic Pszczyny.

Będąc w mieście powinniśmy też zajrzeć na strzelnicę Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, by spróbować samemu swoich sił w strzelaniu z broni czarnoprochowej i sportowej.

W Pszczynie nie brakuje obiektów rekreacyjnych i sportowych. Amatorzy pływania z pewnością będą chcieli zatrzymać się dłużej w nowo otwartym Ośrodku Sportów Wodnych w Łące. Można tu wypożyczyć kajaki, rowery wodne, deski windsurfingowe, łodzie czy wyczarterować jacht. Prowadzone są też zajęcia z instruktorami.

Wycieczkę po Ziemi Pszczyńskiej proponujemy zakończyć wyjazdem nad Jezioro Goczałkowickie, które jest jednym z największych sztucznych zbiorników na Wiśle i największym akwenem w naszym regionie. Po kilkukilometrowej koronie zapory można spacerować, jeździć na rowerze albo na rolkach. Ogromne wrażenie na turystach robi tu zwłaszcza prezentacja upustu wody z zapory.

Ekspert ocenia

Grzegorz Chmielewski,
prezes Śląskiego Oddziału Polskiej Izby Turystyki.

Pszczyna to jedno z najpiękniejszych miejsc na Śląsku. To doskonała propozycja na jednodniowy wypad. W mieście są świetne restauracje, wiem bo kosztowałem przygotowywanych w nich dań. Można też wypić kawę delektując się widokiem na zamek i choć na chwilę zapomnieć o troskach dnia codziennego oraz przenieść się w czasy księżnej Daisy.

Tam znajdziemy informacje

Pszczyńskie Biuro Informacji Turystycznej mieści się w Bramie Wybrańców, głównym wejściu na dziedziniec zamkowy. Otrzymamy tam wszystkie potrzebne informacje.

Tel.: (032) 212-99-99,

e-mail: [email protected], czynne poniedziałek - piątek godz. 8.00 - 16.00, weekendy: godz. 10.00 - 16.00

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto