Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Punkt masowych szczepień w Bielsku-Białej już działa. Pierwsi pacjenci już zaszczepieni przeciw COVID-19

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
W hali pod Dębowcem może zostać zaszczepionych 500 osób dziennie. Punkt szczepień masowych został uruchomiony w poniedziałek 19 kwietnia
W hali pod Dębowcem może zostać zaszczepionych 500 osób dziennie. Punkt szczepień masowych został uruchomiony w poniedziałek 19 kwietnia Łukasz Klimaniec
W hali widowiskowo-sportowej pod Dębowcem w Bielsku-Białej został uruchomiony punkt masowych szczepień przeciw COVID-19. To pierwszy taki punkt w województwie śląskim. W hali pod Dębowcem dziennie może zostać zaszczepionych 500 osób. - Docelowo takich punktów w naszym regionie będzie około 70 - zapowiedział w Bielsku-Białej wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Część konferencyjna hali widowiskowo-sportowej pod Dębowcem w Bielsku-Białej w poniedziałek 19 kwietnia zamieniła się w punkt masowych szczepień przeciw COVID-19. W pięciu stanowiskach wydzielonych ściankami oraz parawanami pacjenci otrzymują dawkę szczepionki.

W poniedziałek jedną z pierwszych osób, która otrzymała szczepionkę (Pfizera) była Teresa Skrobucha z Woli k. Pszczyny. - Zarejestrowałam się przez infolinię w ubiegłym tygodniu. Wszystko poszło sprawnie. Wraz z mężem dostaliśmy szybki termin i tu przyjechaliśmy. A na miejscu wszystko odbyło się płynnie i szybko - powiedziała.

Punkt masowych szczepień w Bielsku-Białej: pierwszy w woj. śląskim

Uruchomiony w poniedziałek 19 kwietnia punkt masowych szczepień przeciw COVID-19 w Bielsku-Białej jest pierwszym takim punktem w województwie śląskim.

- Kolejne będą otwierane w zależności od dostępności szczepionek. Docelowo takich punktów województwie śląskim będzie około 70. Takie są deklaracje i założenia przepracowane z samorządami i NFZ – powiedział w Bielsku-Białej Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Dodał, że taka liczba punktów pozwoli miesięcznie zaszczepić ok 1 milion mieszkańców regionu. – Jeśli tylko taka liczba szczepionek trafi do województwa śląskiego, to jesteśmy w stanie bardzo szybko zaszczepić wszystkich chętnych powyżej 18 roku życia – zaznaczył wojewoda dziękując jednocześnie prezydentowi Bielska-Białej Jarosławowi Klimaszewskiemu za szybkie i bezceremonialne zorganizowanie punktu masowych szczepień.

Prezydent Klimaszewski wyjaśnił, że bielski punkt jest przygotowany na zaszczepienie 500 osób dziennie.

- Jeśli szczepionek będzie więcej, jesteśmy w stanie rozwinąć nasz punkt. Na razie mamy zabezpieczone szczepionki na najbliższe dni, a będą też na kolejne, w co mocno wierzę. Bo bez tego nie wygramy z pandemią - podkreślił.

Przypomniał, że obsługą administracyjną zajmują się oddelegowani pracownicy Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, a od strony medycznej działalność punktu zabezpieczają medycy z Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego.

Na początek 2 tys. szczepionek

Lech Wędrychowicz, dyrektor Beskidzkiego Centrum Onkologii zaznaczył, że założenie masowego punkty szczepień jest takie, że do szczepienia zgłaszają się pacjenci zdrowi. - Gdyby się okazało, że mają jakieś dodatkowe choroby, są przekazywani do właściwych specjalistów – zapewnił.

W punkcie szczepień w Bielsku-Białej obecny jest lekarz, choć przepisy tego nie wymagają. - Lekarz jest obecny bardziej dla poczucia bezpieczeństwa, bo rzeczywiście nie jest wymagany. Zwłaszcza, że rozszerzono grono osób, które mogą szczepić. Ale przyjęliśmy, że lekarz będzie. Strzeżonego Pan Bóg strzeże – dodał Wędrychowicz.

Zaznaczył, że rejestracja odbywa się zgodnie z liczbą dostępnych szczepionek. - Do tej pory podstawowym problemem było marnowanie czasu na zmianę terminów. Zamawialiśmy 150 szczepionek, a dostaliśmy 30. Więc trzeba było wykonać 120 telefonów. A to pochłaniało więcej czasu, niż szczepienie. Mamy nadzieję, że teraz to się zmieni. Mamy na dziś 2 tys. szczepionek. System dystrybucji przez apteki szpitalne w znaczący sposób ułatwia dystrybucję. Do nas można przywieźć szczepionkę, zostawić na 2-3 dni, a my ją właściwie wykorzystamy – zapewnił dyrektor bielskiego szpitala miejskiego.

Przyznał, że wpływ mediów na nastroje pacjentów jest duży, stąd i obawy wobec szczepień.

- Ja również miałem wątpliwości, jako lekarz, co do tego, jaki wpływ będą miały szczepionki na organizm człowieka. Ale gdy śmiertelność wzrosła dramatycznie w trzeciej fali, najważniejsze jest, byśmy nie zarazili swoich bliskich. A co do tego, którą szczepionką się szczepi - antygen jest taki sam we wszystkich szczepionkach – zaznaczył. - Nie zdarzają się w punktach szczepień dramatyczne reakcje, choć niektórzy po szczepionce mogą czuć gorzej. Ja też czułem się źle przez dwa dni, ale teraz czuję się bezpiecznie – dodał.

Jak się zarejestrować do szczepienia w Bielsku-Białej?

Na termin szczepienia w hali pod Dębowcem można rejestrować się dzwoniąc w godz. 8.00-15.00 na jeden z trzech numerów telefonów 500-398-259, 500-398-236 oraz 500-398-492. Urzędnicy zapowiadają, że osoba zarejestrowana otrzyma SMS z systemu z miejscem (Bielsko-Biała, ul. Karbowa 26), datą i godziną szczepienia. Istnieje też możliwość rejestracji na ogólnych zasadach - przez infolinię pod nr 989 lub poprzez aplikację e-pacjent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto