Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rafał Sonik i ATH podpisali umowę: razem zmienią Bielsko-Białą?

Łukasz Klimaniec
Rafał Sonik, prezes Gemini Holding i rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej prof. Jarosław Janicki podpisali umowę o współpracy ATH i Gemini Park. Jej celem jest m.in. budowa miasteczka innowacji w Bielsku-Białej. Na początek odsłonili Skwer Poetów, jaki powstał na terenie kampusu.

Uczelnia oraz firma będą współpracowały m.in. w zakresie wspólnej realizacji projektów badawczo-rozwojowych, w tym projektów realizowanych z programów finansowanych ze środków UE. Skorzystają także studenci, którzy będą mogli np. odbywać praktyki w siedzibie firmy, a także przygotować prace dyplomowe w uzgodnionych z firmą tematach.

Rafał Sonik, prezes zarządu Gemini Holding i zarazem znany sportowiec jeżdżący na quadach (m.in. zwycięzca Rajdu Dakar), podczas wizyty w ATH nawiązał do projektu społecznego Czyste Beskidy, jaki jego firma realizuje wspólnie z bielską uczelnią. - Od sześciu lat sprzątamy Tatry (akcja Czyste Tatry – red.). Ten projekt okazał się bardzo skuteczny i marzyliśmy, by przenieść go w kolejne rejony Polski. W ATH znaleźliśmy znakomitego partnera – zaznaczył.

Sonik podkreślił, że jest Skwer Poetów, jaki został wybudowany na terenie kampusu ATH, to pierwsza wizytówka współpracy ATH i jego firmy. Ale cele są o wiele ambitniejsze.

- Projekt, o jakim dyskutujemy na etapie koncepcyjnym, to projekt miasteczka innowacji. Uważamy, że to, co w Polsce się już pokazało, choćby przez Centrum Nauki Kopernik, czy ścieżkę edukacyjną w Krakowie, to przykład tego, że podmiot gospodarczy, lokalna władza i ośrodek edukacyjny mogą zrealizować projekt niezwykle ambitny – wyznał.

Miasteczko innowacji - to robocza nazwa – miałoby powstać w rejonie Gemini Park na terenach wzdłuż brzegów rzeki Białej aż do wysokości hotelu Vienna. Sonik nawiązał do kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego jeszcze 20 lat temu nikt nie wyobrażał sobie po drugiej stronie Wisły, ale coś, co wydawało się wtedy zupełnie futurystyczne, okazało się świetnym rozwiązaniem.

- Kampus UJ jest faktem, a my byśmy chcieli rozpocząć podobny proces wspólnie z ATH na terenie Bielska-Białej – przyznał. - Miasteczko będzie wspólną propozycją ATH i Gemini Park dla władz miasta i województwa, by teren wzdłuż rzeki Białej , który jest naszym zdaniem niewykorzystanym potencjałem, był przeznaczony do edukacji i rozwoju dzieci młodzieży i dorosłych. Od naszej współpracy zależy, czy będziemy w stanie zaprezentować taką propozycję, którą władze miasta i województw uznają za wartą wsparcia – zaznaczył Rafał Sonik.

Wskazał na działający przy Gemini Park Eko Park, który w ostatnich miesiącach odwiedziło blisko 60 tys. osób. To, jego zdaniem, świetnie dowodzi, że tego typu atrakcje, mają szanse.

- Ilość osób, która odwiedziła to miejsce jest niesamowita. A przecież pobieramy tam bilety, a więc sprawdzamy to w warunkach rynkowych. Nie sztuką jest wybudować piękny kompleks, a potem mieć problem z jego utrzymaniem. Sztuką jest, by utrzymywał się ze swojej atrakcyjności, a ludzie chętnie z niego korzystali i byli gotowi za to zapłacić – dodał.
Koncepcja miasteczka innowacji ma powstać w ciągu kilku miesięcy. Pomysł ma zostać zaprezentowany w połowie przyszłego roku.

Prof. Jarosław Janicki, rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej nie ukrywał, że zawarcie umowy ATH z Gemini to wielkie wydarzenie.

- Przeprowadziliśmy kilka wspólnych akcji m. in. Czyste Beskidy, a teraz zamierzamy uaktywnić naszych studentów, by wzięli udział w przygotowaniu miasteczka innowacji , które znalazłoby się okolicach Gemini. To będzie atrakcyjne miejsce, które przyciągnie młodych i zadziwi starszych. Jest wiele ciekawych pomysłów, by pokazać proste eksperymenty w zadziwiającej i atrakcyjnej formie – przyznał.

W ramach wizyty w ATH Rafał Sonik wraz z rektorem Janickim odsłonili Skwer Poetów, jaki znalazł się na terenie kampusu przed budynkiem „L”. To nowa przestrzeń o charakterze kulturotwórczym, którą ufundowało Gemini Park. Na tym skwerku znajdzie się ławeczka z pomnikiem poety związanego z Beskidami. Co ciekawe, będzie to pomnik w całości wydrukowany z drukarki 3D.

Podczas odsłonięcia skweru został ogłoszony konkurs na wybór poety, który powinien „zasiąść” na ławeczce. Kapituła zgłosiła Juliana Przybosia, Mieczysława Stanclika, Stanisława Golę i Kazimierę Alberti. Głosowanie odbędzie się przez internet, a jego wyniki zostaną podane końcem roku. Ławeczka z pomnikiem z drukarki 3D zostanie odsłonięta na wiosnę 2018 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto