Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Referendum w sprawie spalarni śmieci w Bielsku-Białej. Rusza kampania Inicjatywy Obywatelskiej STOP Spalarni Śmieci

Jacek Drost
Jacek Drost
Planowana budowa spalarni śmieci przy bielskiej ul. ks. Józefa Londzina 17 c na terenie byłej ciepłowni od dawna budzi w mieście nad Białą ogromne kontrowersje
Planowana budowa spalarni śmieci przy bielskiej ul. ks. Józefa Londzina 17 c na terenie byłej ciepłowni od dawna budzi w mieście nad Białą ogromne kontrowersje arc
Referendum w sprawie budowy spalarni śmieci w Bielsku-Białej odbędzie się 16 kwietnia. Tymczasem już teraz Inicjatywa Obywatelska STOP Spalarni Śmieci w Bielsku-Białej rozpoczyna kampanię skierowaną do wszystkich mieszkańców miasta. - Ma ona na celu przedstawienie wad spalarni, o których milczą urzędowe spoty i reklamy - informują inicjatorzy kampanii referendalnej.

Referendum ws. budowy spalarni śmieci

Planowana budowa - jak mówią mieszkańcy - spalarni śmieci (bielscy urzędnicy używają z kolei określenia: instalacja termicznego przekształcania odpadów) przy bielskiej ul. ks. Józefa Londzina 17 c na terenie byłej ciepłowni od dawna budzi w mieście nad Białą ogromne kontrowersje. Dlatego na ostatniej sesji radni podjęli uchwałę, że na temat inwestycji powinni wypowiedzieć się w referendum sami mieszkańcy. Odbędzie się ono 16 kwietnia i będzie pierwszym referendum w Bielsku-Białej.

- Wspólnie będziemy decydować o naszej przyszłości, o przyszłości naszych dzieci - podkreślają mieszkańcy skupieni wokół Inicjatywy Obywatelskiej STOP Spalarni Śmieci w Bielsku-Białej, którzy rozpoczynają kampanię mającą uświadomić ludziom, jakie zagrożenia niesie za sobą budowa spalarni śmieci. Przygotowali z tej okazji specjalny spot reklamowy, który można obejrzeć poniżej.

Przeciwnicy inwestycji zwracają uwagę, że referendum dotyczy planów budowy w Bielsku-Białej spalarni śmieci przeznaczonej dla odpadów zwożonych z całej Polski, a w perspektywie z zagranicy.

- W naszej kampanii obnażamy rozmywanie problemu przez władze poprzez stosowanie zamiast przepisowej nazwy „spalarnia śmieci" bezpiecznie brzmiącą nazwą „instalacja do termicznego przekształcania odpadów”. Uważamy, że to kluczowy moment dla bielskiej społeczności, w którym władze miasta próbują zrzucić na nas, mieszkańców, odpowiedzialność, aby w przyszłości po prostu umyć ręce od negatywnych skutków, które istnienie spalarni w mieście na pewno spowoduje. Skutki tej decyzji będziemy ponosić przez 30-40 lat. Jako inicjatywa obywatelska dołożymy wszelkich starań, aby dotrzeć z naszym przekazem do jak największej liczby mieszkańców i zachęcić ich do powiedzenia zdecydowanego „nie" w referendum - przestrzegają przeciwnicy budowy spalarni śmieci.

Problem śmieci. Są inne rozwiązania

Inicjatorzy kampanii podkreślają, że Bielsko-Biała potrzebuje zdecydowanych działań, bezpiecznych dla mieszkańców i otoczenia: budowy bezodorowej biogazowni dla miasta, poprawy segregacji odpadów, utworzenia miejskiego centrum ponownego użytku i napraw wraz z profesjonalnym centrum edukacyjnym.

- Chcemy mówić i informować o działaniach, które spowodują spadek opłat za śmieci, ograniczą składowanie na wysypisku tak jak to się robi w Europie. Kampania ma uświadomić mieszkańcom, że będziemy musieli spłacać olbrzymią kwotę ponad 700 mln zł pożyczkę. Taką sumę moglibyśmy wydać znacznie lepiej, np. na publiczne żłobki i przedszkola, poprawę stanu dróg i chodników, lepszą komunikację miejską, czy poprawienie oferty edukacyjnej dla dzieci i młodzieży. Wszyscy jesteśmy świadkami kosztownych i nietrafionych inwestycji jak np. stok na Dębowcu, spalarnia to kolejny absurdalny pomysł, a rzeczywistych potrzeb w mieście jest dużo więcej - informują przeciwnicy spalarni.

Według nich, budowa spalarni dla odpadów zwożonych z całej Polski nie poprawi jakości życia mieszkańców, nie rozwiąże problemu rosnących kosztów za odpady, ani też nie poprawi sytuacji w bielskiej dzielnicy Lipnik, gdzie działa wysypisko śmieci, a jego uciążliwość odczuwają nie tylko mieszkańcy Bielska-Białej, ale także okolicznym miejscowości.

- W trakcie naszej społecznej kampanii referendalnej mieszkańcy dowiedzą się, że spalarnie śmieci negatywnie wpływają na zdrowie, środowisko, klimat i że mówią o tym niezależne badania naukowe, unijne dyrektywy i rozporządzenia. Będziemy rzetelnie informować, że ceny za odbiór odpadów nie spadają w miastach, gdzie powstały spalarni. Wprost przeciwnie - już za pięć lat spalarnie zostaną objęte opłatami za emisje CO2, co spowoduje nawet 2-3 krotny wzrost kosztów spalania. Z naszych materiałów mieszkańcy dowiedzą się, że w wyniku spalania śmieci magicznie nie znikają, pozostają po nich toksyczne żużle i popioły - około 30 tys. ton - i tak samo magicznie nie zniknie bielskie wysypisko śmieci, gdzie otwierana jest już teraz kolejna kwatera... - dodają przeciwnicy inwestycji podkreślając, że ich hasło referendalne brzmi: „Nie daj się nabrać! Powiedz NIE spalarni śmieci!”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto