Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja na starówce

Wanda Then
Z Rynku i przylegających do niego uliczek od kilku dni znika stara kostka brukowa. Fot. Lucjusz Cykarski
Z Rynku i przylegających do niego uliczek od kilku dni znika stara kostka brukowa. Fot. Lucjusz Cykarski
Tym razem najwyraźniej jest nadzieja, że bielszczanie nie będą się już musieli wstydzić swojego Rynku na zabytkowej starówce. Na placu pojawiły się bowiem maszyny i prace ruszyły pełną parą.

Tym razem najwyraźniej jest nadzieja, że bielszczanie nie będą się już musieli wstydzić swojego Rynku na zabytkowej starówce. Na placu pojawiły się bowiem maszyny i prace ruszyły pełną parą.

Wszystkie drogi dojazdowe do Rynku są zamknięte. Imponujące maszyny kończą zrywanie kostki brukowej na płycie placu, znikają też płyty chodnikowe. Inwestycja zaczęła się z rozmachem i tak ma być prowadzona. Nadrobić trzeba bowiem stracony czas. Rozpoczęcie remontu planowano bowiem na rok ubiegły. Prace muszą się zakończyć w październiku przyszłego roku, pośpiech jest więc uzasadniony. Dodatkowo całe przedsięwzięcie będzie nie tylko trudne dla wykonawców, ale i kłopotliwe dla mieszkańców. Już za kilka tygodni plac przypominał będzie krater, a przez głębokie wykopy na nim przedostawać się można będzie tylko systemem kładek. Podczas przebudowy zmodernizowane zostanie bowiem również całe uzbrojenie placu oraz ulic Celnej, Piwowarskiej, Kościelnej oraz Cieszyńskiej do placu św. Mikołaja.

Planuje się, że przebudowa pochłonie 9 mln zł. Z tego 7 mln 246 tys. zł pochodzi z unijnego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Projekt rewitalizacji bielskiej starówki został w swojej kategorii oceniony najwyżej na Śląsku. Uznano go za modelowy, stąd tak znaczące wsparcie finansowe.

Po zakończeniu prac bielski Rynek przypominał będzie ten z XIX wieku. Powrócą elementy charakterystyczne dla tego okresu, pomnik św. Jana Nepomucena, fontanna z figurą Neptuna.
Atrakcją turystyczną ma być archeologiczna ekspozycja istniejącej tu niegdyś wagi miejskiej, odtworzona ma zostać stara studnia. Płyta Rynku będzie miała jeden poziom, a różne jej funkcje zaznaczone zostaną jedynie różnymi kolorami i kształtami kostki. Nawierzchnia, tak jak kiedyś, wykonana zostanie z kilku gatunków naturalnego kamienia.
— Na bielskim Rynku, a właściwie pod jego powierzchnią, można jeszcze znaleźć cenne przedmioty. Nie należy jednak liczyć na wielkie niespodzianki, bo teren został już dokładnie zbadany przez archeologów — zapewnia Jolanta Jędrzejczyk, pełnomocnik prezydenta miasta do spraw rewitalizacji starówki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto