Rewolucja śmieciowa. Nie wrzucaj mnie do pojemnika

Artykuł sponsorowany
Jak wspomniano już w dwóch poprzednich artykułach od 1 lipca 2013 r. będzie obowiązywał nowy system gospodarki odpadami komunalnymi. Wspomniane artykuły opisały jakie odpady będzie można zbierać w domach, a jakie wrzucać do dzwonów. A co z pozostałymi odpadami, których nie wolno tam wrzucać? To zagadnienie wyjaśni ten artykuł.

Każdy z nas, choć często nieświadomy tego faktu, ma do czynienia z odpadami, które są niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Takich przedmiotów jest wiele, mimo, że pozornie czasami nie wydają się one groźne to zawierają wiele szkodliwych substancji. Do takich odpadów należą m.in.:. żarówki, które są używane w każdym domu i mieszkaniu, baterie zasilające np. aparaty fotograficzne, latarki, zegary ścienne czy wiele innych urządzeń.

Do odpadów niebezpiecznych zalicza się również opakowania po farbach i lakierach czy opakowania po smarach i olejach używanych w naszych garażach, a także opony samochodowe i zużyte akumulatory. Bardzo niebezpieczne dla środowiska są przeterminowane leki. Pod żadnym pozorem nie wolno ich wrzucać do kosza, a w szczególności do odpadów MOKRYCH, gdyż zakłócają one proces kompostowania.

Do przydomowych pojemników nie wolno wrzucać również tzw. odpadów wielkogabarytowych, takich jak stare szafy, tapczany, krzesła, stoły, dywany, fotele, wanny, czy umywalki. Zużyty sprzęt AGD i RTV, sprzęt komputerowy oraz inne urządzenia elektryczne i elektroniczne tzw. elektrośmieci również nie mogą się znaleźć w naszych pojemnikach w domu.

Wkrótce na terenie miasta Bielska-Białej powstanie punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Będzie to teren utwardzony, ogrodzony z dogodnym dojazdem dla mieszkańców miasta i utrzymywany w odpowiednim stanie sanitarnym. Na tym terenie będą rozmieszczone specjalne kontenery lub boksy, każdy na inny rodzaj odpadów.

Należy pamiętać, że nie będzie to stacja przeładunkowa odpadów, a gromadzone tam śmieci będą systematycznie wywożone. Do punktu selektywnej zbiórki w ramach wnoszonej opłaty mieszkańcy będą dostarczać posegregowane wcześniej wspomniane odpady. Ponadto do tego punktu będzie także można przywozić odpady pochodzące z remontów naszych domów, mieszkań np. gruz budowlany.

Poza sezonem grzewczym tj. od 1 maja do 30 września będzie można dostarczać tu popiół powstający w naszych domach. W punkcie tym będą przyjmowane również wszelkie odpady problemowe, w tym np. zniszczone i niepotrzebne parasole, odzież, kapelusze, paski, sprzęt sportowy. Będzie można także przywozić odpady, które można wrzucać do pojemników w domu z tym, że do punktu selektywnej zbiórki muszą być one posegregowane na poszczególne frakcje surowcowe np. oddzielnie papier, oddzielnie plastik, oddzielnie skoszona trawa, czy zgrabione liście.

Nowe zasady segregacji mogą wydawać się trudne i skomplikowane. Można jednak kierować się prosta zasadą – gdy nie wiesz gdzie wrzucić jakiś odpad, dostarcz go do punktu selektywnej zbiórki!


Czytaj także:
Rewolucja śmieciowa - cz. 1

Kiedyś byłem śmieciem... - cz. 2

Śmieci mokre i suche... - cz. 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto