MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucyjne zmiany

ANNA CHAŁUPSKA
Ozdobą surowego krajobrazu są charakterystyczne budynki z kamienia. Foto: ARC
Ozdobą surowego krajobrazu są charakterystyczne budynki z kamienia. Foto: ARC
W Kirklees, okręgu w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Yorkshire na północy Anglii żyje kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Jeszcze kilka lat temu region słynął z kopalń węgla kamiennego i fabryk przemysłu włókienniczego.

W Kirklees, okręgu w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Yorkshire na północy Anglii żyje kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Jeszcze kilka lat temu region słynął z kopalń węgla kamiennego i fabryk przemysłu włókienniczego. Gdy przemysł ciężki okazał się deficytowy, Kirklees musiało przejść poważne przeobrażenia gospodarcze.

Obecnie zarabia na handlu i turystyce.
Rada Miejska Bielska-Białej i Rada Metropolitarna Kirklees podpisały umowę o partnerstwie 13 października 1997 roku. Od tego czasu pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska bielskiego magistratu wyjechali do Kirklees m.in. na szkolenie finansowane z pieniędzy europejskich w sprawie wdrożenia systemu informacji geograficznej - GIS.
Andrzej Chrapek, naczelnik Wydziału Promocji Miasta w bielskim magistracie przyznał, że te doświadczenia są szczególnie cenne, gdyż Bielsko-Białą czekają podobne przeobrażenia gospodarcze.

- Mieszkańcy regionu i jego władze musieli przystosować się do nowej sytuacji ekonomicznej. Duży nacisk położono między innymi na rozwinięcie usług w branży informatyczno-komputerowej i handel. W niektórych zamkniętych kopalniach otwarto muzea, gdzie przewodnikami są byli górnicy. Dużo osób znalazło pracę w administracji, rozwinęło się także szkolnictwo wyższe - powiedział Chrapek.

Naczelnik przyznał, że współpraca bielskich szkół wyższych z uniwersytetem w Kirklees ma być w najbliższym czasie jednym z najmocniejszych elementów stosunków partnerskich.
- Anglicy mieli stoisko podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Turystycznych "Beskidy", jakie odbywały się w maju w Bielsku-Białej. Byli zachwyceni naszą młodzieżą, która pytała o wyjazdy do szkół językowych. Na Światowych Targach Turystycznych w Londynie, które będą odbywać się w listopadzie, zamierzamy z Anglikami omawiać szczegóły współpracy w tym zakresie - podkreślił Chrapek.

Polska młodzież podczas pobytu w Kirklees na pewno nie będzie się nudzić (w ramach współpracy studenci medycyny z Bielska-Białej odbywali już letnie praktyki w tamtejszych szpitalach). Zaledwie godzinę drogi samochodem od miasta znajduje się historyczny York. Okręg Kirklees, który rozpościera się od Wzgórz Pennińskich i Parku Narodowego Peak District, jest bardzo zróżnicowany. Surowy krajobraz z charakterystyczną zabudową z kamienia, gdzie zobaczyć można tradycyjną sztukę, kontrastuje z wielkimi miastami takimi jak Leeds czy Manchester oraz nowoczesnymi budowlami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto