Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Romowie z Podbeskidzia proszą o pomoc Kościół Katolicki

Marianna Lach
Leszek Kwiatkowski pokazuje kamienicę, w której mieszkają Romowie - powybijane okna, naruszone drzwi i napis na bocznej ścianie. Fot. Marianna Lach
Leszek Kwiatkowski pokazuje kamienicę, w której mieszkają Romowie - powybijane okna, naruszone drzwi i napis na bocznej ścianie. Fot. Marianna Lach
Stowarzyszenie Romów w Polsce prosi ks. infułata Władysława Fidelusa, dziekana Dekanatu Żywieckiego Diecezji Bielsko-Żywieckiej o pomoc w walce z nietolerancją.

Stowarzyszenie Romów w Polsce prosi ks. infułata Władysława Fidelusa, dziekana Dekanatu Żywieckiego Diecezji Bielsko-Żywieckiej o pomoc w walce z nietolerancją. Czemu? Bo od niedawna w Żywcu dochodzi do chuligańskich wybryków, które zdaniem Romana Kwiatkowskiego z Oświęcimia, który reprezentuje stowarzyszenie, ewidentnie mają podłoże rasistowskie. Roman Kwiatkowski chce, by sprawą zajęła się prokuratura.

W całym mieście pełno jest swastyk, znaków SS, na chodnikach leżą obraźliwe ulotki, a na ścianach ktoś maluje "Polska dla Polaków - Cyganom śmierć". Grupa chuliganów miała dobijać się nocą do drzwi mieszkania Leszka Kwiatkowskiego. Rom wraz z rodziną mieszka w kamienicy przy ul. Dworcowej w Żywcu.

Niepokojono ich już zresztą nie po raz pierwszy, a na okolicznych murach pojawiły się napisy (swastyki miasto zdążyło już zamalować). Leszek Kwiatkowski boi się na noc zostawać w domu. - Tak wtedy kopali, że wyrwali cały zamek. Uszkodzili też drzwi z tyłu budynku. Powybijane okna na klatkach schodowych, okrzyki, tego już nie da się znieść - mówi mężczyzna.

Stowarzyszenie Romów w Polsce nazywa te wypadki "nawoływaniem do waśni na tle narodowościowym". Romowie uważają też, że gdy chuligani mieli dobijać się do drzwi pana Leszka, policja nie przyjechała na wezwanie. Żywiecka policja prowadzi postępowanie w sprawie napisów i ulotek, typuje już grupę podejrzanych. Ale twierdzi, że nikt o nocnym waleniu w drzwi ich nie zawiadamiał. Mirosław Karwacki, szef wydziału kryminalnego żywieckiej Komendy Powiatowej Policji zaznacza, że dla policji kolor skóry sprawcy czy poszkodowanego nie ma znaczenia. Ale... - Nie odnotowaliśmy takiego zgłoszenia. Wszystkie rozmowy z dyżurnymi są nagrywane. Powiem więcej: mamy stały kontakt z wójtem żywieckich Romów, który bywa u nas często zgłaszając kolejne sprawy lub pytając o przebieg tych związanych ze społecznością romską. Tego incydentu nam jednak nie zgłaszał - mówi Karwacki.

W Diecezji Bielsko-Żywieckiej najwięcej Romów mieszka w Żywcu (ok. 200 osób), Kętach, Andrychowie i Oświęcimiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto