Rondo w bielskiej Wapienicy ma patrona. Został nim Bronisław Kokotek

JAK
Rondo im. Bronislawa Kokotka w bielskiej dzielnicy Wapienica
Rondo im. Bronislawa Kokotka w bielskiej dzielnicy Wapienica FOT. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UM w BB
Udostępnij:
Rondo w dzielnicy Wapienica, na skrzyżowaniu ulic Cieszyńskiej i Wapienickiej, otrzymało patrona. Został nim nauczyciel i lokalny działacz Bronisław Kokotek. Taką decyzję podjęli bielscy radni na ostatniej sesji.

- Związany z Wapienicą Bronisław Kokotek był m.in. inicjatorem budowy nowej szkoły w Wapienicy i domu nauczyciela; pracował na rzecz wielu lokalnych organizacji społecznych. Wniosek w sprawie jego uhonorowania złożył Józef Chorąży. W swoim piśmie podkreślił patriotyczną postawę Bronisława Kokotka w czasie II wojny światowej, a przede wszystkim jego działalność jako dyrektora Szkoły Podstawowej w Wapienicy i lokalnego działacza. - informuje Wydział Prasowy Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Gorącymi zwolennikami upamiętnienia postaci pedagoga byli radni Piotr Kochowski i Piotr Ryszka. Również Zespół Ekspercki ds. Nazewnictwa Ulic, Placów oraz Nazw Obiektów Fizjograficznych bielskiego samorządu jednogłośnie uznał, że należy tę inicjatywę rekomendować.

Wojna obronna i armia Andersa

W życiorysie przygotowanym przez Józefa Chorążego można przeczytać m.in., że
Bronisław Kokotek urodził się w 1910 r. W 1931 r. ukończył naukę w Seminarium Nauczycielskim w Cieszynie. Do wybuchu wojny pracował jako nauczyciel. Brał udział w wojnie obronnej w 1939 r. Został ranny. Po przekroczeniu Bugu został aresztowany przez wojska sowieckie. Był więźniem obozów w Krzemieńcu, Artiomowsku, Charkowie, Starobielsku, Nowosybirsku, Władywostoku i Ałma Acie.

W 1941 r. wstąpił do tworzonych przez Władysława Andersa Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR. W sierpniu 1942 r. popłynął wraz z żołnierzami do Pahlevi, gdzie jako żołnierz 2. Korpusu przez Irak, Syrię Palestynę i Egipt 3 lutego 1944 r. trafił do Włoch. Brał udział w walkach pod Monte Cassino, w Ankonie i Bolonii.

Po demobilizacji Polskich Sił Zbrojnych w maju 1946 r. wraz z żołnierzami 2. Korpusu wyjechał do Anglii. Mając możliwości pozostania na terenie Anglii lub wyjazdu do innych państw, wybrał powrót do kraj. Po ośmiu latach tułaczki wrócił do ojczyzny w sierpniu 1947 r.

Nauczyciel i społecznik

Już od nowego roku szkolnego podjął pracę nauczyciela w Jasienicy, a od 1950 r. w Wapienicy, gdzie został kierownikiem szkoły.

- Wobec narastających potrzeb lokalnej społeczności podjął starania o budowę nowej szkoły, którą dzięki wielkiemu zaangażowaniu otwarto w 1958 r. Szkoła Podstawowa nr 32, jak na ten okres była nowoczesnym obiektem. O nowym budynku placówki w Wapienicy pisała prasa wojewódzka i lokalna. W lepszych warunkach szkoła osiągnęła wysoki poziom nauczania, cieszyła się też uznaniem środowiska oraz władz szkolnych, powstały liczne koła przedmiotowe, artystyczne, szachowe, techniczno-modelarskie, gospodyń, rytmiki - przypomina Józef Chorąży.

Przez cały okres pracy Bronisław Kokotek starał się o nowe inwestycje, czego dowodem były nowe boisko oraz ogródek meteorologiczny z profesjonalnym wyposażeniem, a także piękne otoczenie szkoły. W roku 1970 został oddany do użytku dom nauczycielski dla dziewięciu rodzin.

Bronisław Kokotek brał czynny udział w życiu społecznym, był członkiem wielu organizacji oraz radnym miasta (1969-73). Odszedł na emeryturę 17 czerwca 1972 roku. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Monte Cassino nr 4354 i Brytyjskim Medalem Wojny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie