Bielsko-Biała to rowerowe miasto – jeśli spojrzeć na ilość uczestników Bielskich Rodzinnych Rajdów Rowerowych, miejski system wypożyczalni rowerów (pierwszy w województwie), górskie ścieżki rowerowe Enduro Trails Bielsko-Biała, czy rowerzystów chętnie odwiedzających tereny bielskiego lotniska i Błoni.
Ale jeśli spojrzeć na możliwość jazdy rowerem w centrum miasta to już wcale nie jest tak różowo. Nie ma ścieżek, czy wydzielonych pasów dla rowerzystów, którzy chcąc przejechać przez centrum muszą korzystać np. z chodników.
Dlatego Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej zamierza uporządkować komunikację rowerową w mieście. Aktualnie przygotowywana jest koncepcja głównych tras rowerowych. Jak tłumaczy Wojciech Waluś, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Wojciech Waluś, koncepcja będzie zarówno inwentaryzacją tego, co już istnieje, jak i podstawą do modernizacji i ujednolicenia całego dotychczasowego systemu.
- Ścieżki rowerowe w mieście powstawały na przestrzeni kilkunastu lat i tworzone były przy zmieniających się uwarunkowaniach prawnych. Teraz najwyższy czas to ujednolicić zgodnie z obowiązującymi standardami. Musimy wymyślić, jak sensownie połączyć w jedną całość dotychczasową infrastrukturę – dodaje.
Już teraz planowana jest budowa nowych ścieżek w okolicach ul. Piastowskiej. Bielscy urzędnicy zastrzegają, że to przedsięwzięcie będzie realizowane w kolejnych latach etapami. Na początek rozważane jest zbudowanie odcinka pomiędzy dworcem PKP a ul. Listopadową.
Waluś przypomina, że w bielskiej dzielnicy Wapienica ścieżki powstały wzdłuż przebudowanych ulic. Docelowo zostaną poprowadzone do parkingu przy ul. Zapory. Stamtąd rowerzyści będą mogli udać się do lasu lub pojechać ul. Dębowiec i ul. Łowiecką, na której też powstanie ścieżka.- Dzięki temu powstanie połączenie z czysto rekreacyjną ścieżką wokół lotniska - zaznacza. .
Urzędnicy wskazują, że w Bielsku-Białej budowane są ścieżki o charakterze połączeń komunikacyjnych wzdłuż dużych inwestycji. Przykładem jest modernizowana ul. Cieszyńska, gdzie przygotowane rozwiązania służą nie tylko rekreacji, ale również komunikacji. - Pozwalają wygodnie przemieszczać się z terenów przyległych oraz osiedli Wojska Polskiego, Kopernika i Polskich Skrzydeł - zaznacza Wojciech Waluś.
MZD zamierza starać się o dofinansowanie na rozbudowę już istniejących ciągów ścieżek wzdłuż ulic Partyzantów i Bystrzańskiej. Chodzi o przebudowę fragmentów istniejących już dróg i skrzyżowań, żeby można było nimi wygodnie podróżować bez zsiadania z roweru.
Urzędnicy przygotują też analizę celów podróży rowerowych w Bielsku-Białej. W koncepcji znajdzie się analiza przebiegu głównych tras rowerowych, wyznaczone zostaną możliwe trasy alternatywne i parkingi Bike and Ride. Przestawione zostaną także wstępne propozycje lokalizacji Miejsc Obsługi Rowerzystów (MOR) na terenie miasta.
Harmonogram prac zakłada w lipcu i sierpniu tego roku zbieranie materiałów źródłowych, stworzenie ankiety internetowej dla mieszkańców oraz wykonywanie inwentaryzacji w terenie.
Opracowanie koncepcji nastąpi we wrześniu. Wtedy przeprowadzone zostaną konsultacje projektu, a po nich prace weryfikacyjne. Całość ma być gotowa do końca tego roku.

Inwestycje w powiecie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?