Na Żywiecczyźnie jest 150 osuwisk. Tyle zostało skatalogowanych i opisanych w zestawieniu sporządzonym przy okazji budowy lokalnego planu ograniczania skutków powodzi. Wiele z nich stanowi zagrożenie dla domów i infrastruktury. Zestawienie mówi samo za siebie. Tylko w Tresnej jest pięć osuwisk, które zagrażają budynkom i lokalnym drogom. Największe z nich ma powierzchnię 4,2 hektara. W pobliskim Międzybrodziu są kolejne dwa. Groźne są także osuwiska w Juraszkach (0,3 hektara, zagrażają drodze), Kościelniakach (0,9 ha, drodze i zabudowaniom), Piekle (0,25 i 0,03 ha, drodze), Złatnej (4,5 ha, budowlom).
Samo wyszczególnienie miejsc to za mało, aby ludzie przestali bać się ziemi, na której żyją. Przykład Lachowic w powiecie suskim, gdzie latem ubiegłego roku obsunęła się ziemia, a budynki składały się jak domki z kart, uzmysłowił mieszkańcom Żywiecczyzny i wielu terenów w Polsce, że zagrożenie jest realne. Władze Starostwa Powiatowego w Żywcu mówią, że problem osuwisk jest na tyle poważny, że w walce z nim musieli sięgnąć do europejskiej kieszeni.
- Stanowią one zagrożenie nie tylko dla obiektów budowlanych, ale przede wszystkim infrastruktury drogowej. Na przykład jedno osuwisko jest zlokalizowane na terenie gminy Łękawica, przy drodze wojewódzkiej z Żywca do Suchej Beskidzkiej, łączącej Śląsk z Małopolską. Niewykluczone, że jeszcze podczas tych wakacji droga zostanie zamknięta - mówi Stanisław Kucharczyk, rzecznik starostwa w Żywcu. - Jeden z funduszy francuskich wykłada pieniądze dla państw kandydujących do Unii Europejskiej na ograniczanie skutków zdarzeń naturalnych. Nasz projekt przedłożyła Politechnika Krakowska. W tym roku czekamy na decyzję. Jeżeli będzie pozytywna, w przyszłym roku mogłyby się rozpocząć pierwsze prace.
Tadeusz Piętka, wójt Ujsół rozkłada bezradnie ręce i mówi, że gminy nie stać na walkę z osuwiskami. Dodaje, że w ostatnich miesiącach problem nieco ucichł, bo nie zdarzyły się intensywne opady deszczu. Wróci jednak jak bumerang, kiedy popada dłużej niż dwa, trzy dni.
Marek Jakubiak o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?