Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ruszyła akcja Odważn!BB. Wkrótce pomarańczowy marsz w Bielsku-Białej

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia oraz Fundacja Strefa Kobiet zapraszają do udziału w akcji Odważn!BB.
Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia oraz Fundacja Strefa Kobiet zapraszają do udziału w akcji Odważn!BB. Kamil Lorańczyk
Bielsko-Biała włącza się w ramach akcji Odważn!BB w kampanię pod nazwą „16 dni przeciwko przemocy”. Prowadzone do 25 listopada spotkania i warsztaty na terenie miasta mają uświadomić konieczność ochrony i wsparcia osób doświadczających przemocy, ale także chodzi o działania prewencyjne, w tym edukację.

„16 dni przeciwko przemocy” to międzynarodowa kampania poświęcona wspieraniu i koordynacji wszelkich działań na rzecz zlikwidowania przemocy. Na świecie odbywa się w dniach od 25 listopada do 10 grudnia. Obie daty są symboliczne – 25 listopada to Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, a 10 grudnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Tegoroczna akcja Odważn!BB została zainaugurowana w środę, 8 listopada, w bielskim Ratuszu. Jak powiedziała prowadząca konferencję prezes Fundacji Strefa Kobiet Agnieszka Nowak, genezą tej akcji jest niezgoda na przemoc, zwłaszcza wobec kobiet i dzieci. Dodała, że jednym z istotnych elementów akcji będzie zdemaskowanie przemocy rówieśniczej. Stanie się to za sprawą spektaklu skierowanego głównie do młodzieży „My dzieci z...”, który przygotowują podopieczni Bielskiej Szkoły Aktorskiej im. Agnieszki Osieckiej.

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski w trakcie konferencji zwrócił uwagę jak istotnym problemem jest przemoc.

– Do mówienia o problemie trzeba odwagi, która pozwala na wyjście ze strefy niedomówień czy milczenia. (…) Jest bardzo słabe to przysłowie, które mówi: „Nie mów nikomu, co się dzieje w domu”. Myślę, że to powinno być wykreślone z dzisiejszego słownika. (…) Z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że bierzemy ten program za rogi. Robimy to szczególnie dla nowego pokolenia, ale także dla kobiet, które są w różnych, trudnych sytuacjach. I warto do nich dotrzeć, a przede wszystkim dać im odwagę, aby o tym mówić – podkreślił włodarz.

Posłanka Mirosława Nykiel zaznaczyła, że kluczowe w trudnych sytuacjach jest szukanie profesjonalnej opieki i wsparcia.

– Przemoc jest czymś okropnym i złym. To wszyscy wiemy. Jestem dumna z aktywności bielszczanek i bielszczan, którzy odważyli się postawić przeciwko przemocy. Powiedzieć stop. Ta akcja odbędzie się kolejny raz – to pokazuje, jak ważne są to działania. Odważnych kobiet i organizacji w Bielsku-Białej nie brakuje – dodała M. Nykiel.

W najbliższy wtorek, 14 listopada, o godz. 17 w budynku przy ul. I Dywizji Pancernej 45 odbędzie się konferencja poświęcona tematowi przemocy w ochronie zdrowia. Trzy dni później zorganizowana zostanie prelekcja skierowana do rodziców pod nazwą „Jak wspierać swoje dziecko – bezpieczne relacje”, którą poprowadzi Iwona Marek z Fundacji Muuve (godz. 18.30, ul. Piastowska 52).

Spektakl „My dzieci z...” będzie można zobaczyć dwukrotnie w Kubiszówce – 21 i 24 listopada o godz. 11. Zaplanowano także cykl warsztatów profilowanych dla różnych grup odbiorców: młodzieży, kobiet, osób starszych, osób z niepełnosprawnością w dniach 18-25 listopada w Vitall Clinic przy ul. Kazimierza Wielkiego 26 oraz prelekcję skierowaną do seniorów „Asertywne reagowanie w sytuacji presji i manipulacji”, którą poprowadzi 21 listopada o godz. 12 Agnieszka Wróbel z Pracowni Psychoedukacji i Terapii w Centrum Seniora przy ul. Dmowskiego 6.

Zwieńczeniem akcji Odważn!BB – 25 listopada – będzie pomarańczowy marsz przeciwko przemocy. Początek o godz. 17 na placu Chrobrego. Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia oraz Fundacja Strefa Kobiet zapraszają do udziału w akcji Odważn!BB.

Bielski Telefon „Niebieska Linia” – czynny codziennie w godz. 16.00-22.00, 33/811-99-00.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto