Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seniorzy w Bielsku-Białej mają przyjazne miejsca i swoją Kartę Seniora

KLM
Prezydent Bielska-Białej wręczył we wtorek 1 października pierwszą Kartę Seniora, która uprawnia do ulg, zwolnień i preferencji oferowanych w ramach programu „Miejsce przyjazne dla seniorów”. Wniosek o taką kartę złożyło już ponad 1200 bielszczan.

W Bielsku-Białej od poniedziałku trwają Dni Seniora – przez dziewięć dni w mieście bielscy seniorzy mogą skorzystać z różnych atrakcyjnych form spędzenia czasu. Są m.in. koncerty, warsztaty, spektakle, filmy, wycieczki i zajęcia ruchowe dedykowane seniorom.

– Obserwujemy rosnącą popularności tego wydarzenia. Skoro mieszkańcy sobie tego życzą, a my mamy możliwości organizacyjne, to trzeba to robić. Trochę radości nikomu nie zaszkodzi – stwierdził prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

ZOBACZ PROGRAM DNI SENIORA W BIELSKU-BIAŁEJ

We wtorek 1 października właśnie w trakcie Dni Seniora w parku Słowackiego został zainaugurowany program „Miejsce przyjazne dla seniorów” w ramach którego seniorzy mogą skorzystać z wielu ulg, zwolnień i preferencji. Dowodem udziału w tym programie jest Karta Seniora – we wtorek kartę z numerem 1 prezydent miasta wręczył Elżbiecie Rosińskiej, przewodnicząca Rady Seniorów w Bielsku-Białej. Wniosek o taką kartę złożyło już ponad 1200 osób.

Program jest adresowany do bielszczan, którzy ukończyli 65 lat. Uprawnia m.in. do zniżek w Bielskim Centrum Kultury (50 proc. zniżki przy zakupie biletu), Teatrze Polskim, Teatrze Banialuka, BBOSiR i Miejskim Domu Kultury (20 proc. zniżki na udział w zajęciach).

– Seniorzy to mieszkańcy Bielska-Białej, a statystyki pokazują, że jest ich coraz więcej. Są nam bardzo potrzebni, korzystamy z ich doświadczeni. W żaden sposób nie są dla nas ciężarem - podkreślił prezydent Klimaszewski.
Dla seniorów w Bielsku-Białej są prowadzone różnorakie zajęcia aktywizacyjne, są domy pobytu dziennego, a w przyszłości powstanie Centrum integracji międzypokoleniowej. Działa Akademia Seniora oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku.

– Trzeba jednak pomyśleć o seniorach nieco starszych, samotnych którym sprawia trudność pójście do lekarza, czy szpitala, czasem odległego. Najbliższa geriatria to Cieszyn i Tychy. Chcielibyśmy bardzo, żeby przynajmniej poradnia geriatryczna powstała w Bielsku-Białej. Wiem, że władze miasta są temu przychylne, ale na razie NFZ nie rozpisuje konkursów – mówi Elżbieta Rosińska.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba mieszkańców Miasta Bielska-Białej w 2018 roku (stan na 31.12.2018 r.) wynosiła 171.259, w tym 35.332 osób było w wieku 65 lat i więcej, co stanowi 21 proc. ogółu mieszkańców. W porównaniu z wcześniejszymi latami nastąpił wzrost zarówno liczby osób w wieku 65 lat i więcej, jak i udział tej grupy ludności w populacji Bielska-Białej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto