Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Setki żab ginie na drogach!

Gabriela Lorek
- Tymi ciekami żaby dostają się na żerowiska - mówi Paweł Grzybowski. Fot. JACEK ROJKOWSKI
- Tymi ciekami żaby dostają się na żerowiska - mówi Paweł Grzybowski. Fot. JACEK ROJKOWSKI
Na zwężeniu drogi w Buczkowicach samochody po prostu ślizgają się na żabach. Miejsc, w których kierowcy rozjeżdżają setki kumkających płazów, na całym Podbeskidziu jest bardzo wiele.

Na zwężeniu drogi w Buczkowicach samochody po prostu ślizgają się na żabach. Miejsc, w których kierowcy rozjeżdżają setki kumkających płazów, na całym Podbeskidziu jest bardzo wiele. - Jeśli ludzie nic nie zrobią, za parę lat żaby na naszym terenie wyginą - alarmują ekolodzy Gai.

Trzy razy dziennie, przez ponad miesiąc, w okresie największej żabiej migracji, ekolodzy liczyli ilu płazom uda się bezpiecznie przedostać przez ulice gen. Maczka i ks. Kusia na łąki, gdzie zdobywają pokarm. Prawie 500 zginęło pod kołami samochodów, to około 60-procent żabiej populacji zamieszkującej tamten rejon. Na 2-kilometrowym odcinku ulic gen. Maczka i ks. Kusia, które biegną wzdłuż rzeki Białej, znajduje się pięć miejsc, w których odbywał się prawdziwy pogrom żab. Dlaczego właśnie tam? - W tej okolicy są trzy niewielkie zbiorniki wodne, w których żaby się rozmnażają oraz sporo niewielkich cieków wodnych, którymi przedostają się na żerowanie - tłumaczy Paweł Grzybowski z Gai. To jednak nie jedynie niebezpieczne dla żab miejsce w Bielsku. Newralgiczne pod tym względem są wszystkie drogi, które przebiegają w pobliżu wszelkiego rodzaju zbiorników wodnych, przede wszystkim zaś rzeki Białej i jej dopływów.

Rejon ulic Maczka i Kusia Gaja obserwuje od 6-7 lat. Sami mieszkańcy tego terenu informowali ekologów o setkach rozjechanych żab. - Nie są to więc apele szalonych ekologów - mówi Jacek Bożek, prezes Gai. Przy drodze stanęły znaki "Uwaga żaby!", teraz jednak zieloni chcą zmodyfikować pomysł i oznaczenia malować na jezdni (część postawionych przy jezdni znaków została skradziona). We wnioskach zawartych w opracowaniu, które powstało na bazie przeprowadzonych wiosną tego roku badań, zawarte zostały inne interesujące pomysły. Ekolodzy piszą o specjalnych tunelach pod jezdniami, którymi żaby mogłyby się przemieszczać bez narażania życia. Koncepcja nie jest tania, dlatego w niektórych miejscach do żabich tunelów można by przystosować istniejące już cieki wodne.

Ekolodzy proponują także objęcie ochroną trzech zbiorników wodnych w rejonie Maczka i Kusia, w których żaby składają skrzek. - Ustawa o ochronie przyrody daje taką możliwość Radzie Gminy. Jeżeli więc będzie dobra wola ze strony miasta, myślę że warto byłoby się zastanowić, żeby utworzyć w tamtych miejscach użytki ekologiczne. Skoro około 60 procent żabiej populacji ginie na drodze. A z roku na rok ruch na drogach staje się przecież coraz większy, żaby mają coraz mniejsze szanse. Jeżeli zostawimy im enklawę, miejsce, gdzie będą mogły prowadzić rozród, spokojnie tam bytować, i jeszcze stworzymy im warunki bezpiecznego przejścia przez ulicę, to ta populacja ma szansę przetrwać - dodaje Grzybowski. Doskonałym pod tym względem jest zbiornik wodny nieopodal zakładu Weldoro. Sąsiaduje bezpośrednio z Białą, a na pobliskie łąki prowadzi kilka cieków, którymi żabki będą mogły się przemieszczać. Wkład finansowy nie będzie więc tak duży, jak w przypadku budowy całkiem nowych żabich przejść pod nawierzchnią dróg.


Opracowanie "Szczegółowy opis śmiertelności płazów na ul. gen. Maczka i ks. Kusia w Bielsku-Białej" trafi wkrótce do rąk prezydenta miasta, Komisji Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego oraz Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody. Gaja ma nadzieję, że los żab - stworzeń niezwykle pożytecznych dla człowieka - bielskim urzędnikom nie będzie obojętny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto