Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sikający diabełek w Bielsku-Białej mówi o swojej historii. Bielskie pomniki z systemem multimedialnym

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Tabliczki  i system multimedialny "Poznaj historię" znalazły się przy pięciu znanych bielskich pomnikach
Tabliczki i system multimedialny "Poznaj historię" znalazły się przy pięciu znanych bielskich pomnikach materiały Wydziału Gospodarki Miejskiej UM Bielsko-Biała
Przy pięciu pomnikach w Bielsku-Białej znalazły się tablice z krótką historią na ich temat oraz kodem QR, który umożliwia na smartfonie odsłuchanie materiału dźwiękowego. O swojej historii „mówią” m.in. słynny sikający diabełek, fontanna z rzeźbami trójki nagich chłopców na placu Chrobrego oraz pomnik Syrenki przy Przechodzie Schodowym.

System multimedialnych informacji oraz tabliczki z krótką historią pomników w Bielsku-Białej zostały zamontowane końcem grudnia. Można je zauważyć obok słynnego pomnika sikającego diabełka (nazywanego Małym Satyrem ) w murze zamkowym, przy pomniku Adama Mickiewicza w Parku Włókniarzy, przy fontannie z figurkami trójki nagich chłopców na placu Chrobrego, obok Syrenki przy Przechodzie Schodowym oraz obok rzeźby „Poczytaj mi, mamo”, jaka znajdującej się przy Książnicy Beskidzkiej .

Na tabliczce można przeczytać, kto i kiedy wybudował pomnik. Ale skanując znajdujący się na tabliczce kod QR można posłuchać na smartfonie informacji dźwiękowej na temat pomnika - po zeskanowaniu kodu QR należy kliknąć w wyświetlający się link, a następnie nacisnąć przycisk „START” i odebrać połączenie poprzez kliknięcie zielonej słuchawki. Wtedy uruchamia się informacja dźwiękowa.

Bielscy urzędnicy przypominają, że taki pomysł pojawił się pod koniec 2019 roku, kiedy Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Bielsko-Biała oraz radna bielskiej Rady Miejskiej Renata Gruszka zwrócili się o inwentaryzację rzeźb i pomników mieście oraz umieszczenie w ich otoczeniu krótkiej informacji na temat twórców pomników oraz czasu powstania.

Niemal w tym samym czasie pojawiła się propozycja wdrożenia w Bielsku-Białej systemu multimedialnego Poznaj historię.

- Początkowo przygotowywano realizację obydwu zadań równolegle, jednak z czasem powstał pomysł, aby obydwa zadania połączyć i odpowiedni przekaz umieścić na jednym nośniku - informuje Wiesław Maj, naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej bielskiego Ratusza.

Po decyzji o połączeniu informacji na jednym nośniku, kolejnym etapem było ustalenie jego formy. Ostatecznie urzędnicy zdecydowali, że forma nośnika ma nawiązywać do stylistyki elementów stosowanych w przestrzeni publicznej Bielska-Białej . Warto wiedzieć, że przy diabełku oraz fontannie tabliczki są gotowe, natomiast przy pozostałych obiektach są mają deskowe zabezpieczenia. Wykonawca deklaruje ostateczne uporządkowanie terenu zaraz po Nowym Roku.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto