Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląska Izba Lekarska wypowiada wojnę antyszczepionkowcom. Lekarze biją na alarm [SONDA]

Agata Pustułka
Śląska Izba Lekarska wypowiada wojnę antyszczepionkowcom. Już 5 tysięcy 582 rodziców z województwa śląskiego odmówiło zaszczepienia swoich dzieci. Lekarze biją na alarm, ale nie poddają się. Zaatakowany przez antyszczepionkowców dr Dawid Ciemięga z Tychów oddał sprawę do prokuratury.

W Śląskiej Izbie Lekarskiej odbyło się spotkanie dotyczące szczepień. To palący problem, bo coraz więcej rodziców odmawia szczepienia dzieci. Atakowani są lekarze - jak pediatra z Tychów dr Dawid Ciemięga, który zachęca do szczepień, a w internecie stał się ofiarą hejtu.

- Nie poddaję się i namawiam wszystkich kolegów, by promowali szczepienia. Powiedziałem „dość!” i nie będę tolerował zachowań, które nie tylko godzą w mój wizerunek, ale przede wszystkim dobro dzieci - wyjaśnia dr Ciemięga. - Rodzice nie mogą szukać wiedzy w internecie, bo to od nas powinni otrzymać odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania dotyczące szczepień.

Podczas konferencji w Śląskiej Izbie Lekarskiej przedstawiono m.in. sposoby manipulowania rodzicami, a działanie antyszczepionkowców porównano do pseudosekty. Jej liderzy zarabiają na naiwności rodziców, np. wydając różne publikacje czy oferując preparaty będące pseudolekami.

Właśnie antyszczepionkow-com przypisuje się między innymi czarny PR dotyczący szczepień przeciwko pneumokokom. Istniała możliwość bezpłatnych szczepień, ale nie wykorzystano zapasu, zaś preparaty zalegające w magazynach są ważne do końca czerwca.

Tymczasem z powodu braku szczepień rośnie liczba takich chorób jak odra czy żółtaczka typu A. Niestety, zakażenie przychodzi do nas najczęściej z Ukrainy, gdzie z powodu chaosu wojennego zaburzone zostały cykle szczepień.

Lekarze, zwłaszcza przed wakacjami, ostrzegają, że w takich krajach jak Grecja, Włochy, Francja czy Bułgaria jesteśmy bardziej narażeni na ryzyko zachorowania na odrę czy żółtaczkę typu A.

Do tej pory w Polsce odnotowano 44 zachorowania na odrę. W województwie śląskim były dwa takie przypadki. W jednym z nich choroba została zawleczona ze Lwowa, zaś w drugim odrę zdiagnozowano u przebywającej w naszym regionie Ukrainki.

W zeszłym roku, dodajmy, odnotowano też ponad 700 zachorowań na WZW A.

Na świecie doszło też do pojedynczych zachorowań na polio (choroba Heinego-Medina) i Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że bez profilaktyki może dojść do rozprzestrzeniania tej choroby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto