W Bielsku-Białej stanie kolejny pomnik bajkowych postaci ze Studia Filmów Rysunkowych. Bielscy urzędnicy zaprezentowali w piątek 17 kwietnia model kompozycji rzeźbiarskiej nawiązującej do serialu animowanego „Porwanie Baltazara Gąbki" - to Smok Wawelski i Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka stojący przy aucie, którym wyruszyli w niebezpieczną podróż w poszukiwaniu zaginionego uczonego Baltazara Gąbki.
Model kompozycji w skali ok. 1:6 wykonała bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia, która projektowała także model innego pomnika - Pampaliniego łowcy zwierząt.
ZOBACZ: PAMPALINI I HIPOPOTAM STOJĄ OBOK RATUSZA
Jak zapowiadają urzędnicy na podstawie modelu wykonanego przez artystkę, po wprowadzeniu drobnych korekt, powstanie rzeźba o wymiarach zbliżonych do istniejących już rzeźb postaci bajkowych znajdujących się na terenie Bielska-Białej - Reksia, Bolka i Lolka oraz Pampaliniego z hipopotamem.
- Aktualnie trwają formalności umożliwiające zawarcie umów na realizację tej kompozycji. Mamy już wszystkie niezbędne zgody właścicieli praw autorskich - informują bielscy urzędnicy.
Zgodę na realizację rzeźby wyraziły spadkobierczynie twórcy wizerunku plastycznego bohaterów kreskówki Alfreda Ledwiga – współzałożyciela bielskiego Studia Filmów Rysunkowych oraz spadkobiercy praw autorskich do powieści Stanisława Pagaczewskiego
Pomnik Smoka Wawelskiego z Bartolinim Bartłomiejem znajdzie się w rejonie placu Wojska Polskiego - na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Ratuszowej. W Ratuszu zapowiadają, że realizacja rzeźby została zaplanowana na grudzień 2020 r. Na odsłonięcie prawdopodobnie trzeba będzie jednak poczekać do początku 2021 roku.
Serial „Porwanie Baltazara Gąbki” powstał na podstawie powieści dla dzieci pod tym samym tytułem autorstwa Stanisława Pagaczewskiego. Został stworzony w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych w latach 1969-1970 (13 odcinków). Autorem projektów plastycznych wykorzystanych w filmach, jak i książkach był Alfred Ledwig, plastyk, scenarzysta, reżyser i współzałożyciel Studia Filmów Rysunkowych.
Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?