Nasza Loteria

Smród budzi ich w nocy

KATARZYNA NICIEJA
Główną przyczyną smrodu jest brak odpływu dla deszczowej wody.  KATARZYNA NICIEJA
Główną przyczyną smrodu jest brak odpływu dla deszczowej wody. KATARZYNA NICIEJA
Mimo szumnych zapowiedzi władz o pozytywnym rozwiązaniu sprawy uciążliwego składowiska odpadów komunalnych w Jawiszowicach (gmina Brzeszcze), mieszkańcy okolicznych domów wciąż nie mogą spokojnie spać.

Mimo szumnych zapowiedzi władz o pozytywnym rozwiązaniu sprawy uciążliwego składowiska odpadów komunalnych w Jawiszowicach (gmina Brzeszcze), mieszkańcy okolicznych domów wciąż nie mogą spokojnie spać. - Smród budzi nas nawet w nocy - mówi Wiesława Łukowska, mieszkanka ulicy Granicznej. - Podczas tegorocznych upałów byłam nawet zadowolona, bo można było otworzyć okno i posiedzieć w ogródku. Od czasu do czasu tylko z wiatrem dolatywał nieprzyjemny zapaszek. Po latach, które minęły nam w towarzystwie smrodu, był to naprawdę komfort. Jednak od półtora tygodnia, po ostatnich dużych deszczach, odór nasila się wieczorem i znów budzi nas w nocy.

Sprawę poruszaliśmy w październiku minionego roku na łamach "DZ Nad Sołą". Okazało się wówczas, że główną wadą składowiska w Jawiszowicach, uznawanego za supernowoczesne i ekologiczne, jest brak kanalizacji odprowadzającej wodę. Deszczówka, stojąc na śmieciach, fermentuje, skutkiem czego z obszaru, na którym są składowane śmieci, dobywa się potworny smród. Mieszkańcy okolicznych domów twierdzą, że sąsiad jest ich zmorą i udręką od chwili uruchomienia, czyli wiosny 1999 roku. Najpierw, kiedy jeszcze nie było kompaktora ugniatającego śmieci, foliowe woreczki fruwały po całej okolicy. Potem pojawił się duszący, słodkawo-mdły zapach.

- Siedzimy w swoich domach zamknięci na cztery spusty. Smród przeszedł już ubrania i ściany. Wciąż nie wiemy, jaki wpływ wywiera na nasze zdrowie, choć u osób starszych zauważaliśmy już zaburzenia gastryczne oraz bóle i zawroty głowy - twierdzą Małgorzata Jarosz, Irena Sobanik, Wiesława Łukawska oraz Krystyna i Henryk Chowańcowie.

Powodem wadliwego funkcjonowania obiektu jest zły projekt autorstwa Włodzimierza Czubera, który założył, że w klimacie umiarkowanym opad deszczu będą minimalne, a budowa kanalizacji tylko niepotrzebnym zbytkiem. Tymczasem właśnie ona może uratować zdrowie i dobre samopoczucie ludzi żyjących w sąsiedztwie. Jako że wywóz ścieków beczkowozem jest zbyt kosztowny, Agencja Komunalna, administrator SOK wpadła na pomysł budowy rurociągu odprowadzającego ścieki do oczyszczalni. - Dokumentacja jest już gotowa, projekt zrobiony. Wniosek o pozwolenia na budowę rurociągu trafi do Zespołu Uzgadniania Dokumentacji przy starostwie w Oświęcimiu - twierdzi Grzegorz Baczkowski, pracownik AG pilotujący sprawę. Niestety, nie chciał nam powiedzieć, dlaczego rurociąg wciąż nie jest gotowy. - Papiery przekłada się z biurka na biurko. Normalna procedura przygotowania dokumentacji pod budowę trwa 8 miesięcy, my mieścimy się w tym terminie.

Nie do końca, ponieważ Mirosław Gibas, prezes komunalki obiecał, że sprawa rurociągu zostanie rozwiązana do końca czerwca. Kończy się już lipiec, a zachodni wiatr nadal niesie nieprzyjemny zapach. Jak udało się nam dowiedzieć, trudności w zatwierdzeniu projektu czyniło głównie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Tychach. - Wygląda na to, że kolejne lato musimy przeżyć, wąchając ten smród - mówi Marek Jarosz, mieszkaniec Granicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto