Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Soyka, Grabowski, Cumberbatch - w Bielsku-Białej przekonują młodzież do kultury

Łukasz Klimaniec
Stanisław Soyka, Mikołaj Grabowski oraz Łukasz Maciejewski są gośćmi rozpoczętego w Bielsku-Białej IV Uczniowskiego Kongresu Kultury. Nie lada gratką wydarzenia będzie retransmisja „Hamleta” z Benedictem Cumberbatchem w roli głównej.

W poniedziałek 26 marca rozpoczął się w Bielsku-Białej IV Uczniowski Kongres Kultury. To projekt edukacyjny, jaki realizuje IV LO im. KEN w Bielsku-Białej przy wsparciu lokalnych instytucji kultury. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem „Szekspir w kinie, Szekspir w teatrze”. Od dziś do środy 28 marca na uczniów czeka sporo ciekawych propozycji w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, kinie Helios oraz Galerii Bielskiej BWA.

- To niezwykły projekt, bo realizowany w ścisłej współpracy z władzami miasta i wydziałem promocji miasta – zaznacza Renata Maślanka, polonistka LO im. KEN w Bielsku-Białej. - Staramy się przybliżyć uczniom kulturę wysoką i zachęcić ich do aktywnego odbioru takiej kultury - wyjaśnia.

Przyznaje, że to niełatwe zadanie, bo współczesny młody widz jest nastawiony na odbiór tekstów właściwych dla popkultury.

- Próbujemy odczarować kulturę wysoką, pokazując młodym odbiorcom, że są w stanie z nią się zmierzyć. Ale nie idziemy na łatwiznę, staramy się zachować odpowiednie proporcje - pokazać, że to teksty właściwe dla kultury wysokiej, która jak najbardziej jest dla nich dostępna. Dlatego w ramach kongresu wszystkie wydarzenia są bezpłatne dla uczestników. Mamy nadzieje, że chociaż kilka procent młodych widzów przekona się do takich tekstów kultury i będzie wracało na tą imprezę, jej podobne lub do bielskich instytucji kulturalnych - dodaje polonistka z bielskiego liceum im. KEN.

W ramach kongresu uczniowie bielskich szkół zobaczą w kinie Helios we wtorek i środę zarejestrowane spektakle teatralne National Theatre Live - „Hamlet” z Benedictem Cumberbatchem w roli głównej oraz Comedie Francaise - „Romeo i Julia” w reżyserii Erica Rufa. Obejrzą też spektakl Teatru Polskiego w Bielsku-Białej „Miarka za miarkę”.

Spotkają się z reżyserem teatralnym Mikołajem Grabowskim, krytykiem teatralnym i filmowym Łukaszem Maciejewskim oraz Stanisławem Soyką, który w wyjątkowym środowym koncercie w sali Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych zaśpiewa Sonety Szekspira. Podczas kolejnych trzech dni kongresu w Galerii Bielskiej BWA odbędą się warsztaty poświęcone filmowej adaptacji dramatu oraz konkurs w ramach „Bielskich Teatraliów” - „William Szekspir na deskach teatru i srebrnym ekranie”.

Mirosław Sapeta, dyrektor LO im. KEN podczas otwarcia kongresu przypomniał, że jego idea zrodziła się w 4 LO im. KEN, które zawsze chętnie promowało nowoczesną edukację.

- Cieszy nas, że udało się przez te lata zintegrować środowisko szkolne. Zawsze możemy liczyć na wsparcie dyrektorów, nauczycieli i uczniów innych placówek oświatowych. Efekty tego wsparcia można zobaczyć podczas prezentacji, a także oglądając filmy czy projekty graficzne przygotowane przez uczestników kongresu - dodał.

Zwrócił uwagę, że nie bez znaczenia pozostaje zaangażowanie nauczycieli w przygotowaniu uczniów do konkursu wiedzy o teatrze, który odbywa się co roku od 10 już lat i jako „Bielskie Teatralia” stał się ważnym wydarzeniem kulturalny w życiu bielskich szkół oraz szkół powiatów bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego. „Bielskie Teatralia” zostały zapoczątkowane przez nauczycielki liceum im. KEN – Bożenę Walaszczyk, Renatę Maślankę, i Magdalenę Pawłowską. Z czasem stały się autorskim, projektem, w który zaangażowały się instytucje samorządowe i kulturalne, szkoły i sponsorzy.

- W tym roku postanowiliśmy zintegrować obie te imprezy przywołując dramaty i osobę Williama Szekspira . Przez trzy dni będziemy szukać odpowiedzi „dlaczego Szekspir?” Co istotnego znajdzie w jego twórczości młody człowiek, który nierzadko zmaga się z problemami współczesnego świata? Szekspir w swoich dramatach jest przenikliwym obserwatorem czasów , w których żyje. Nam pozostaje poszukać analogii między przeszłością, a teraźniejszością, odnaleźć bliską metaforykę, lub odczytać Szekspira na nowo – dodał dyrektor bielskiej "Czwórki".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto