MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sporu o tereny Garbarni Kraków ciąg dalszy. Klub wydał oświadczenie w sprawie uchwały Rady Dzielnicy XIII

Artur Bogacki
Artur Bogacki
Jaka przyszłość czeka Garbarnię?
Jaka przyszłość czeka Garbarnię? Andrzej Wiśniewski
Trwa wymiana argumentów między Garbarnią Kraków i innymi podmiotami w sprawie wykorzystania działek należących do klubu. Działacze wydali oświadczenie w związku z uchwałą Rady Dzielnicy XIII.

Garbarnia Kraków chce zmiany przeznaczenia działek

Przypomnijmy kontekst. Garbarnia zajmowane obecnie tereny przy ul. Rydlówka dostała od miasta w wieczyste użytkowanie, z przeznaczeniem na cele sportowe. Klub zawarł jednak wstępną umowę z deweloperem, przeznaczając część działek pod wysoką zabudowę. Wziął też zaliczkę. Nie ma jednak zgody miasta na zmianę przeznaczenia terenów i sprawa od kilu lat jest w martwym punkcie.

Według klubu, dokończenie transakcji jest jedyną szansą na przetrwanie Garbarni w obecnej formie.

W sprawę zaangażowała się m.in. Rada Dzielnicy XIII Podgórze. Stworzyła "Projekt w sprawie wniosku do Prezydenta Miasta Krakowa o rozpoczęcie rozmów z Robotniczym Klubem Sportowym „Garbarnia” o współpracy z Gminą Miejską Kraków, która umożliwi dalsze szkolenie dzieci i młodzieży oraz funkcjonowanie Klubu”.

Ma to być inny sposób finansowania klubu, ważnego dla całego Krakowa. Jednocześnie negatywnie ocenia projekt Garbarnia 2.0, na którym klub opiera dalsze swoje istnienie.

W uchwale (głosowanie planowano na wtorkowy wieczór) napisano: "Wnosi się do Prezydenta Miasta Krakowa o podjęcie inicjatywy na podjęciu wszelkich możliwych, koniecznych i prawnie dopuszczalnych działań, zmierzających do podjęcia współpracy z Robotniczym Klubem Sportowych Garbarnia, wzorem innych krakowskich klubów sportowych".

Oto oświadczenie Garbarni na ten projekt:

"Zarząd RKS Garbarnia pozytywnie przyjmuje troskę o dalsze funkcjonowanie i losy Klubu ze strony Grupy Radnych. Jednocześnie z niepokojem odebraliśmy treść uzasadnienia projektu uchwały, w którym radni: “krytycznie podchodzą do działań, zmierzających do realizacji na nieruchomościach, oddanych w użytkowanie wieczyste klubowi, zabudowy o charakterze innym, niż to wynika z zawartej umowy użytkowania wieczystego”.

Powyższe stwierdzenie spotyka się z kategorycznym sprzeciwem ze strony RKS Garbarnia w obliczu dotychczasowych propozycji, starań, działań i ustaleń pomiędzy Miastem Kraków a Klubem na przestrzeni ostatnich kilku lat. Mamy tu na myśli, powstanie projektu Garbarnia 2.0, a finalnie zaproponowanego po Sesji Rady Miasta Krakowa w dniu 17 stycznia 2024 roku, a później omówionego na spotkaniu przedstawicieli UMK i RKS Garbarnia w dniu 26 stycznia 2024 roku, Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego – ZPI.

1. Współpraca RKS Garbarnia z Miastem Kraków w zakresie Projektu Garbarnia 2.0 na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Przez ostatnie trzy i pół roku Zarząd RKS Garbarnia podążał ścieżką wskazaną przez przedstawicieli Miasta Kraków, z Prezydentem Jackiem Majchrowskim na czele. W toku prowadzonych rozmów Klub odbył spotkania z Wiceprezydentem Jerzym Muzykiem, Dyrektorami poszczególnych Wydziałów Urzędu Miasta Krakowa oraz Radnymi. W siedzibie Klubu odbyła się także Komisja Sportu Miasta Krakowa, na której gościli przedstawiciele Rady Dzielnicy XIII Podgórze. Projekt Garbarnia 2.0 – Park Sportowy Garbarnia, został odebrany pozytywnie przez wyżej wspomniane osoby. Przełożyło się to na podjęcie Uchwały Nr XLIII/543/2022 Rady Dzielnicy XIII Podgórze w dniu 26 kwietnia 2022 roku popierającej projekt. Proponowany przez Grupę Radnych tj. Macieja Fijaka, Krzysztofa Putyrę, Rafała Zawiślaka Projekt Uchwały stoi w sprzeczności z wyżej wskazaną Uchwałą jak i założeniami projektu Garbarnia 2.0, który jest receptą na dalszy rozwój i funkcjonowanie klubu.

2. Rozmowy i dialog prowadzące do poprawy funkcjonowania Klubu wyłącznie z udziałem przedstawicieli RKS Garbarnia.

Zarząd RKS Garbarnia pragnie podkreślić, że jest otwarty na wszelkiego rodzaju partnerskie rozmowy i dialog prowadzące do poprawy funkcjonowania Klubu w oparciu o wskazaną przez Miasto Kraków ścieżkę (Zintegrowany Plan Inwestycyjny – ZPI). Dostrzegam zainteresowanie wielu osób, którym dobro Klubu leży na sercu, lecz podkreślamy, że debatowanie o przyszłości RKS Garbarnia nie może odbywać się bez jego przedstawicieli, bowiem to właśnie przedstawiciele Klubu są w stanie rzetelnie przedstawić sytuację związaną z Projektem Garbarnia 2.0 – Park Sportowy Garbarnia oraz Zintegrowanym Planem Inwestycyjnym – ZPI, które są jedynym rozwiązaniem dla dalszego funkcjonowania RKS Garbarnia. Wobec powyższego Zarząd Klubu wyraża jednoznaczny sprzeciw wobec spotkań podobnych do tego, które zostało zorganizowane w dniu 29 stycznia 2024 przez Stowarzyszenie Wspólne Podgórze, Macieja Fijaka i Łukasza Maślonę z mieszkańcami, z pominięciem przedstawicieli Klubu, a które dotyczyło jego funkcjonowania. Być może to właśnie jest przyczyną poddawania w uchwale pomysłów nierealnych do wykonania. Nie ma bowiem żadnych przesłanek i form prawnych na realną pomoc finansową Miasta dla prywatnego podmiotu.

3. Szkolenie młodzieży i zespół seniorski na możliwie najwyższym poziomie, jako cel Klubu.

Garbarnia Kraków od początku swojego istnienia jest związana z Ludwinowem i Podgórzem, od ponad 100 lat prowadząc działalność sportową. “Brązowi” znajdują się w elitarnym gronie dziewiętnastu klubów piłkarskich, które zdobyły tytuł Mistrza Polski, a Kraków jest jedynym miastem w Polsce, które posiada trzech Mistrzów kraju. Aktualnie Klub funkcjonuje w formie stowarzyszenia kultury fizycznej, prowadząc sekcję piłki nożnej, szkoląc dzieci i młodzież, a jej wizytówką jest pierwsza drużyna seniorów, która jest celem sportowym dla wszystkich chłopców trenujących w klubie. Nad rozwojem ponad 250. adeptów piłki nożnej czuwa kilkunastu trenerów z licencjami UEFA. Marzeniem każdego chłopca zrzeszonego w Akademii Piłkarskiej jest debiut w pierwszym zespole Garbarni. Ubolewamy, że przedstawiony Projekt Uchwały Grupy Radnych skupia się wyłącznie na szkoleniu dzieci i młodzieży, nie biorąc pod uwagę celów sportowych Klubu – prowadzenie zespołu seniorskiego na możliwie najwyższym poziomie, co jest sprzeczne z misją Klubu zawartą w Statucie RKS Garbarnia. Celem RKS Garbarnia nie jest bowiem tylko bycie Akademią Piłkarską dla dzieci i młodzieży, a kontynuowanie 102-letniej historii klubu piłkarskiego, który będzie mógł się nadal rozwijać."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zgadnij kto to? Sportowe gwiazdy jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sporu o tereny Garbarni Kraków ciąg dalszy. Klub wydał oświadczenie w sprawie uchwały Rady Dzielnicy XIII - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto