Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stara leśniczówka w Lipniku powoli nabiera blasku

Mirosław Łukaszuk
Miłośnicy Lipnika i harcerze otworzą wiosną podwoje zabytkowej leśniczówki. Nareszcie w tych pięknych lasach oprócz odpoczynku na świeżym powietrzu będzie też można usiąść pod dachem, napić się herbaty czy zjeść ...

Miłośnicy Lipnika i harcerze otworzą wiosną podwoje zabytkowej leśniczówki. Nareszcie w tych pięknych lasach oprócz odpoczynku na świeżym powietrzu będzie też można usiąść pod dachem, napić się herbaty czy zjeść kiełbasę upieczoną na ognisku.

Lipniczanie są dumni ze swojej dzielnicy, kiedyś osobnej miejscowości, nawet siedziby starostwa. Dopiero na przełomie XIX i XX w. Lipnik wchłonęła intensywnie rozwijająca się nadgraniczna Biała. Dziś ponownie chcą przypomnieć o swojej tradycji.

— Jak przed wojną, Lipnik może stać się miejscem odpoczynku dla mieszkańców Bielska-Białej — uważa Paweł Pajor ze Stowarzyszenia Lipnik, bielski radny. Zrujnowana od wielu lat leśniczówka w Lipniku przechodzi teraz renowację. Starą leśniczówkę zbudowano pod koniec XIX w. w modnym wtedy stylu cottage według projektu Emanuela Rosta, sławnego bielskiego architekta. Stowarzyszenie przejęło ją w połowie czerwca od Lasów Państwowych.

Na razie lipniczanie wymienili najbardziej zniszczone okna, wykarczowali (dosłownie!) taras, rozpoczęli remont wnętrza. W pracach pomagają bezpłatnie zarówno sami mieszkańcy, jak i miejscowi harcerze, którzy w jednym z pomieszczeń będą mieli harcówkę. Pieniądze potrzebne na materiały pochodzą od sponsorów i z kasy samego stowarzyszenia, prowadzącego działalność wydawniczą.

Zdaniem Pajora, na wiosnę leśniczówka będzie na tyle odnowiona, że będzie można przyjmować w niej gości, m.in. spacerowiczów. Na razie lipnickie lasy są mało znane bielszczanom z innych dzielnic. Tymczasem już pod koniec XIX w. stworzono tu centrum rekreacyjne konkurujące z Laskiem Cygańskim. Siłą rzeczy, gdy w Lasku przez całe lata odpoczywali mieszkańcy zdominowanego przez Niemców Bielska, do Lipnika ciągnęli raczej mieszkańcy polskiej Białej.

Oprócz leśniczówki, w której zawsze można się było czegoś napić i odpocząć, działał amfiteatr. Stowarzyszenie Lipnik stara się nawiązać do tamtych czasów. Od kilku lat w amfiteatrze, oczyszczonym po kilku dekadach zapuszczenia, organizowane są lipnickie pikniki. Stowarzyszenie chce też odnowić park i ścieżki.

W najbliższych latach leśniczówka będzie służyła także jako centrum edukacji ekologicznej. W jednej z odnawianych właśnie sal prowadzone będą seminaria.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto