Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Start akcji „Książka za drzewo” w Bielsku-Białej. Zasadź drzewo i odbierz książkę!

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
W Parku Słowackiego odbędzie się akcja "Książka za drzewo" zorganizowana przez Fundację Arka.
W Parku Słowackiego odbędzie się akcja "Książka za drzewo" zorganizowana przez Fundację Arka. Fundacja Arka
Wystarczy niewiele, bo odrobina zaangażowania i chęć do wzięcia udziału w akcji. W Parku Słowackiego w Bielsku-Białej startuje ogólnopolska akcja „Książka za drzewo”. Za każde posadzone drzewo będzie można otrzymać wybraną przez siebie książkę.

Fundacja Ekologiczna „Arka" ogłosiła ogólnopolską akcję „Książka za drzewo”, która w czwartek 7 października o godz. 10.00 wystartuje w Parku Słowackiego w Bielsku-Białej.

Akcja ma za zadanie połączyć tematykę ekologiczną z promocją książek i czytelnictwa. A każde posadzone drzewo oznacza dla uczestnika nagrodę w postaci książki. W tym celu jednak kluczowe jest, by uczestnik zainteresowany wspomnianą nagrodą zasadził drzewo i zapisał je na stronie https://ksiazkazadrzewo.pl/. W zamian może wybrać dla siebie książkę, którą fundacja mu wyśle.

- Celem naszej akcji jest nauka szacunku do książek i promocja czytelnictwa połączone z niezwykle ważną ideą sadzenia drzew – mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji „Arka" i pomysłodawca akcji.

Książki dostają drugie życie

Jednocześnie startuje system wyboru i rezerwacji książek za posadzone wcześniej drzewa. Dzięki działającej na stronie „interaktywnej mapie Polski” będzie można zobaczyć, gdzie dokładnie znajduje się nowe drzewo. Wybór książek pozostaje ograniczony do tych, które pochodzić będą od osób, które wcześniej je oddały na tę właśnie akcję. Książki z tzw. drugiej ręki są również symbolem ekologii podobnie jak drzewa.

- Naszej akcji towarzyszy ogólnopolska zbiórka używanych książek. W ten sposób dajemy książkom drugie życie – oszczędzamy drzewa, wodę, energię i ograniczamy emisję dwutlenku węgla. Promujemy zasadę „zero waste” oraz funkcjonowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym używa się zasobów zamiast tworzyć odpady – dodaje Wojciech Owczarz.

Szlachetność akcji podkreśla fakt, że ma również znaczenie edukacyjne. Dla społeczeństwa taka inicjatywa to szansa do podjęcia konkretnych działań, otrzymania nagrody w postaci wybranej literatury, ale także okazja do nabycia wiedzy w ramach warsztatów edukacyjnych z SP nr 3 w Bielsku-Białej, towarzyszących akcji w Parku Słowackiego.

- Upały, susze, problemy w rolnictwie, gwałtowne burze, trąby powietrzne – to zaczyna być także nasza codzienność. Do tego dochodzą fatalna jakość powietrza, smog i dzikie wysypiska. Chyba każdy z nas powoli czuje, iż to wszystko się dzieje i zmierza w fatalnym dla nas i naszych dzieci kierunku! Nie możemy czekać bezczynnie, aż nasza cudowna Ziemia stanie się miejscem, w którym trudno będzie nam żyć. Żyzna ziemia zamieni się w pustynie, rzeki wyschną, zwierzęta będą konały w męczarniach, a ludzie cierpieli z powodu chorób, upałów, braku wody czy pożywienia – podsumowuje Wojciech Owczarz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto