Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły bez długów

ANNA CHAŁUPSKA
Uczniowie czechowickich szkół nadal mogą liczyć  na swoich  pedagogów.	ZDJĘCIE: TOMASZ WOLFF
Uczniowie czechowickich szkół nadal mogą liczyć na swoich pedagogów. ZDJĘCIE: TOMASZ WOLFF
Jan Berger, burmistrz Czechowic-Dziedzic z ulgą przyznaje, że wszystkie szkoły w mieście zostały oddłużone. Przede wszystkim te, które były w gestii kuratorium, a teraz podlegają pod bielski powiat.

Jan Berger, burmistrz Czechowic-Dziedzic z ulgą przyznaje, że wszystkie szkoły w mieście zostały oddłużone. Przede wszystkim te, które były w gestii kuratorium, a teraz podlegają pod bielski powiat.

Wydział Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej zarządza sześcioma szkołami ponadpodstawowymi w Czechowicach-Dziedzicach. Większość z nich przejmowana była z ogromnymi długami, przede wszystkim w zakładach energetycznych. - Ponieważ długi obciążały Skarb Państwa, zaległości zapłaciły kuratoria, którym szkoły podlegały przed reformą. Obecnie placówki są prowadzone przez nas i nie mają długów - powiedział Wojciech Kuczyński, szef powiatowego wydziału. Dodał, że z pieniędzy przekazywanych przez państwo finansowane są także inne placówki oświatowe m.in. poradnia psychologiczna i Zespół Ognisk Pracy Pozaszkolnej, gdzie dzieci uczą się m.in. tańca artystycznego. - Nauczyciele, którzy tam pracują, otrzymują normalne pensje. Ponieważ zajęcia cieszą się dużą popularnością, chcielibyśmy podobne ogniska otworzyć w innych gminach - dodał Kuczyński.

Żaden z nauczycieli zatrudnionych w czechowickich szkołach nie zostanie zwolniony. - Odbędzie się to wprawdzie kosztem godzin nadliczbowych, ale na szczęście pensje nauczycieli nie zostaną obniżone - zapewnił Kuczyński. Dodał, że gdyby doszło do zwolnień, wówczas powiat miałby twardy orzech do zgryzienia. - Nie moglibyśmy zaoferować im ani pracy w szkołach, ani nawet w innych placówkach oświatowych - przyznał Kuczyński. O pracę mogą więc być spokojni także nauczyciele, którzy pracują w Zespole Szkół Zawodowych "Silesia", gdzie jeszcze niedawno byli kształceni przyszli górnicy. - W szkole tej wprowadzono akademicki profil nauczania, a to oznacza, że po jej ukończeniu można kształcić się zarówno w kierunkach humanistycznych, jak i ścisłych - powiedział Kuczyński.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto