Szkoły bez długów

ANNA CHAŁUPSKA
Uczniowie czechowickich szkół nadal mogą liczyć  na swoich  pedagogów.	ZDJĘCIE: TOMASZ WOLFF
Uczniowie czechowickich szkół nadal mogą liczyć na swoich pedagogów. ZDJĘCIE: TOMASZ WOLFF
Jan Berger, burmistrz Czechowic-Dziedzic z ulgą przyznaje, że wszystkie szkoły w mieście zostały oddłużone. Przede wszystkim te, które były w gestii kuratorium, a teraz podlegają pod bielski powiat.

Jan Berger, burmistrz Czechowic-Dziedzic z ulgą przyznaje, że wszystkie szkoły w mieście zostały oddłużone. Przede wszystkim te, które były w gestii kuratorium, a teraz podlegają pod bielski powiat.

Wydział Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej zarządza sześcioma szkołami ponadpodstawowymi w Czechowicach-Dziedzicach. Większość z nich przejmowana była z ogromnymi długami, przede wszystkim w zakładach energetycznych. - Ponieważ długi obciążały Skarb Państwa, zaległości zapłaciły kuratoria, którym szkoły podlegały przed reformą. Obecnie placówki są prowadzone przez nas i nie mają długów - powiedział Wojciech Kuczyński, szef powiatowego wydziału. Dodał, że z pieniędzy przekazywanych przez państwo finansowane są także inne placówki oświatowe m.in. poradnia psychologiczna i Zespół Ognisk Pracy Pozaszkolnej, gdzie dzieci uczą się m.in. tańca artystycznego. - Nauczyciele, którzy tam pracują, otrzymują normalne pensje. Ponieważ zajęcia cieszą się dużą popularnością, chcielibyśmy podobne ogniska otworzyć w innych gminach - dodał Kuczyński.

Żaden z nauczycieli zatrudnionych w czechowickich szkołach nie zostanie zwolniony. - Odbędzie się to wprawdzie kosztem godzin nadliczbowych, ale na szczęście pensje nauczycieli nie zostaną obniżone - zapewnił Kuczyński. Dodał, że gdyby doszło do zwolnień, wówczas powiat miałby twardy orzech do zgryzienia. - Nie moglibyśmy zaoferować im ani pracy w szkołach, ani nawet w innych placówkach oświatowych - przyznał Kuczyński. O pracę mogą więc być spokojni także nauczyciele, którzy pracują w Zespole Szkół Zawodowych "Silesia", gdzie jeszcze niedawno byli kształceni przyszli górnicy. - W szkole tej wprowadzono akademicki profil nauczania, a to oznacza, że po jej ukończeniu można kształcić się zarówno w kierunkach humanistycznych, jak i ścisłych - powiedział Kuczyński.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie