Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlakiem techniki

Monika Krężel
W żadnym innym regionie nie ma tak wielu atrakcyjnych zabytków techniki, jak w województwie śląskim. Kilka dni wolnego to dobry pomysł na to, by zwiedzić kopalnię srebra, Sztolnię Czarnego Pstrąga czy skanseny górnicze.

"Sztolnia Czarnego Pstrąga" w Tarnowskich Górach jest jedną z największych atrakcji turystycznych Górnego Śląska. Najsłynniejsza sztolnia bierze swój początek w dolinie rzeki Dramy, biegnie pod Parkiem Repeckim, pod Starymi Reptami aż do Bobrownik Śląskich. Wydrążono ją w latach 1821-1835. Sztolnia w XIX i na początku XX wieku odwadniała kopalnie. Jej fragment, nazwany "Sztolnią Czarnego Pstrąga" można dzisiaj zwiedzać.

Sztolnia znajduje się pomiędzy szybami "Sylwester" oraz "Ewa". Ma długość 600 metrów i leży na głębokości 25 metrów pod ziemią. Zwiedzanie rozpoczyna się od zejścia krętymi schodami przy jednym z szybów.

Turyści zwiedzają sztolnię w łodziach, przewodnik odpycha je wiosłami. Czas podróży wynosi około 1 godziny. 600-metrowa trasa to odcinek końcowy głębokiej sztolni "Fryderyk", gdzie na początku XIX wieku pracowali tarnogórscy gwarkowie.

Po zwiedzeniu sztolni polecamy zobaczenie Zabytkowej Kopalni Rud Srebronośnych i skansenu maszyn parowych.

Warto wiedzieć, że od XVI wieku w Tarnowskich Górach i okolicach powstało łącznie 28 tys. szybów, gdzie wydobywano rudy srebra. W 1784 r. złożami zainteresowały się władze pruskie. Hrabia Reden zaproponował rządowi pruskiemu, aby założył tu kopalnię rządową. Została nazwana "Fryderyk" na cześć króla pruskiego. Była to pierwsza kopalnia na Śląsku, a złoża eksploatowano tu przez 126 lat.

Od lat 70. XX wieku kopalnię można zwiedzać. Turystom udostępniono 2-kilometrowy odcinek, gdzie można zobaczyć dawne wyrobiska oraz trzy duże komory: srebrną, zawałową i niską. Co ciekawe, jeden z odcinków (270 m) również zwiedza się łódkami.

W ogrodzie kopalni mieści się zaś skansen. Można tam zobaczyć kilkanaście stuletnich obiektów, w tym maszyny parowe, lokomotywy zwykłe i wąskotorowe oraz maszyny wyciągowe. Jednym z ciekawszych eksponatów jest tzw. pasożyt, czyli parowóz bez pieca, zasilany parą ze specjalnego kotła oraz drewniane koło wodne z szesnastowiecznej kuźnicy.

Zabytkowa kopalnia Guido w Zabrzu jest europejską perełką. Została założona w 1855 r. przez księcia Guido von Donnersmarcka. Prace wydobywcze prowadzono w niej do 1904 r.

W latach 60. ubiegłego wieku w miejscu kopalni Guido powstała kopalnia doświadczalna węgla kamiennego. W 1982 r. uruchomiono tam skansen górniczy Guido.

Dzisiaj można tam zwiedzać świetnie zachowane stajnie dla koni, maszyny wyciągowe sprzed drugiej wojny światowej, elektrowozy, wagoniki, figurę św. Barbary, a na ekranach są wyświetlane reprodukcje obrazów Maxa Steckla, przedstawiające wnętrze kopalni i pracę górników. Dla zwiedzających udostępniono poziom 170 oraz 320. Podziemna trasa ma około 2 km.

Kopalnia Królowa Luiza w Zabrzu założona została w 1791 r. Na turystów czeka 1,5-kilometrowa trasa podziemna.

Największa atrakcja to czynna parowa maszyna wyciągowa wyprodukowana w 1915 r. w Niemczech, która do 1990 r. obsługiwała szyb "Carnall" o głębokości 503 m.

Szlak Zabytków Techniki zyskał wiele nagród na targach turystycznych.

Ważne informacje

Sztolnia Czarnego Pstrąga jest czynna przez cały rok, mieści się w parku w Reptach. Ceny biletów w zależności od liczebności grupy, a także godziny zwiedzania sztolni podane są na stronie www.kopalniasrebra.pl, telefon (032) 285-49-96.

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach znajduje się przy ul. Szczęść Boże 81. Jest czynna od poniedziałku do niedzieli w godz. od 9 do 15, w czerwcu, lipcu i w sierpniu w soboty i niedziele można ją zwiedzać do godz. 17. Ceny biletów w zależności od liczebności grupy są na stronie www.kopalniasrebra.pl, rezerwacja: telefon (032) 285-49-96.

Skansen Górniczy Królowa Luiza w Zabrzu, ul. Wolności 410. Czynny jest: od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 14, a w każdą niedzielę o godz. 11. Bilet normalny kosztuje 11 zł, ulgowy - 9 zł. Zwiedzanie należy uprzednio zgłosić telefonicznie - (032) 370-11-27, informacje także na stronie internetowej www.luiza.zabrze.pl.

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu, ul. 3 Maja 91A, tel. (032) 271-40-77. Kopalnia jest otwarta od środy do niedzieli, informacje - www.kopalniaguido.pl.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto